Tükenmişlik sendromu yaşamanın sağlık çalışanlarının psikolojik sağlamlıklarına ve kullandıkları savunma mekanizmalarına etkisi
The effect of experiencing burnout syndrome on health workers' psychological resilience and the defense mechanisms they use
  1. Tez No: 861511
  2. Yazar: ÖZGE YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma, sağlık çalışanlarının yaşadıkları tükenmişlik sendorumunun psikolojik sağlamlık düzeylerine ve kullandıkları savunma mekanizmalarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmış olup, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırmanın evrenini, Tokat ili merkezinde faaliyet gösteren Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi'nde görev yapan tüm sağlık çalışanları (hemşire ve hekimler) oluşturmuştur. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan 22 Mart 2023 ve 15 Haziran 2023 tarihlerinde kurumda görev yapan iki yüz on iki hemşire ve doksan üç hekim örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, sağlık çalışanları için kişisel bilgi formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ) ve Savunma Biçimleri Testi-40 (SBT-40) ile elde edilmiştir. Araştırma verilerimizin değerlendirilmesinde IBM SPSS V25 programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirliğin hesaplanmasında ise Cronbach Alpha değerlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of burnout syndrome experienced by healthcare workers on their psychological resilience levels and the defense mechanisms they use. The population of the study consisted of all healthcare professionals (nurses and physicians) working at Gaziosmanpaşa University Hospital operating in the center of Tokat province. Two hundred and twelve nurses and ninety-three physicians working in the institution on March 22, 2023 and June 15, 2023 who volunteered to participate in the study constituted the sample group. The data of the study were obtained by personal information form, Maslach Burnout Scale (MBS), Adult Psychological Resilience Scale (APS) and Defense Styles Test-40 (DST-40). IBM SPSS V25 program was used in the evaluation of our research data. Cronbach Alpha values were used to calculate the reliability of the scales used in the study.