Bazı sırık fasulye hatlarının bakla özelliklerinin belirlenmesi
Determination of pod properties of some snap bean lines
- Tez No: 463853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDETTİN SAĞLAM, PROF. DR. AHMET BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma 2016 yılı Mart-Eylül ayları arasında Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yürütülmüştür. Çalışmada sırık formda virüse dayanıklı (BCMV) 9 ıslah hattı, 11 Ayşe kadın tipinde yerel hat ve 3 ticari çeşit kullanılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı; fasulye ıslah hatlarında kaliteyi oluşturan parametreleri belirlemektir. Bakla uzunluğu, bakla genişliği ve bakla kalınlığı ıslah hatları ve ticari çeşitler arasında önemli farklılıklar göstermiştir. En uzun bakla boyu, A34 (23,49 cm) ve MS3 (23,25) ıslah hatlarında ölçülmüştür. En yüksek bakla eni A34 (2,54 cm) ve CB7 (2,52 cm), en yüksek bakla kalınlığı ise MS2 (11.31 mm) ıslah hatlarında belirlenmiştir. Fasulye hatlarının % 48'inin (MS1, MS4, CB3, CB7, CB9, CB16, A5, A7, A34) az eğri, % 83'ünün kılçıksız ve % 70'inin (MS1, MS2, MS3, MS6, MS7, MS9, CB2, CB7, CB9, CB16, A5, A34, A36) pürüzsüz bakla dokusuna sahip olduğu görülmüştür. Yeşil renk yoğunluğu en yüksek CB16 ve A36 ıslah hatlarında belirlenmiştir. En yüksek sertlik 1,55 kg / cm2 (A4) ve 1,31 kg / cm2 (MS5) ıslah hatlarında tespit edilmiştir. Duyusal analiz sonucunda genel olarak Ayşe kadın tipindeki hatların daha lezzetli olduğu görülmüş ve en yüksek duyusal analiz puanı CB16 ıslah hattından elde edilmiştir. CB9 (% 7,70) ve MS4 (% 7,17) ıslah hatlarında en yüksek suda çözünebilir kuru madde tespit edilmiştir. Protein içeriği bakımından ıslah hatları ve çeşitlerin yakın değerlere sahip oldukları görülmüş ve ÇB7 (% 23.12), MS2 (% 23.01) ve CB2 (% 22.92) hatlarına ait protein değerlerinin diğer hat ve kontrol çeşitlerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Selüloz, hemiselüloz ve lignin yönünden hatlar incelendiğinde Ayşe kadın tipindeki hatların daha iyi değerlere sahip oldukları belirlenmiştir. En yüksek selüloz, hemiselüloz ve lignin miktarı sırasıyla MS5 (% 19,61), CB16 (% 13,84) ve CB2 (% 14,50) hatlarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Black Sea Agricultural Research Institute between March and September in 2016. 9 snap bean breeding lines, resistant to Bean virus (BCMV), 11 local lines (Ayse kadın type) and 3 commercial varieties were used as material in the experiment. The aim of this study is to determine the quality and quality parameters of the fresh bean breeding lines. The physical parameters (pod length, pod width, pod thickness, curvature, stringiness, texture, color, hardness), sensory and chemical properties (Soluble solid dry matter, protein, cellulose, hemicelluloses, lignin) were examined in the experiment. Pod length, pod width and pod thickness were significantly varied among breeding lines and commercial varieties. The longest pods were measured as A34(23,49 cm) and MS3(23,25) breeding lines. The most pod width were measured from A34(2,54 cm) and CB7(2,52 cm) breeding lines. The thickest pods defined MS2(11.31 mm) breeding line. There were found that 48%(MS1, MS4, CB3, CB7, CB9, CB16, A5, A7, A34) of the bean lines have low curvature. 83% of the lines were without string, and 70% (MS1, MS2, MS3, MS6, MS7, MS9, CB2, CB7, CB9, CB16, A5, A34, A36) of the lines were shown as smooth bean texture. The highest green intensity were determined to CB16 and A36 breeding lines. The highest hardness were determined to 1,55 kg/cm2 (A4) and 1,31 kg/cm2 (MS5) breeding lines. As a result of the sensory analysis, it was generally shown that the lines of Ayse kadın type were more delicious than breeding and commercial lines. The highest sensory analysis score was obtained from CB16 breeding line. The highest soluble solid dry matter was determined at CB9(7,70%) and MS4(7,17%) breeding lines. When the study is evaluated in terms of protein content breeding lines and varieties have close values. It was found that the values of CB7(23.12%), MS2 (23.01%) and CB2 (22.92%) were higher than other line and control varieties The highest score in the sensory analysis was obtain from CB16 line. Ayse Kadın type bean lines have better values in terms of cellulose, hemicelluloses and lignin. The highest cellulosic, hemicelluloses, lignin were determined to MS5 (19,61%), CB16 (13,84%) and CB2 (14,50%) relatively.