Tokat ilinde kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi içinde kırsal turizmin değerlendirilmesi
Assesment of the rural tourism within diversification and development of rural economic activities of the Tokat province
- Tez No: 463852
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN ZAFER GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kalkınma, tüm ülkelerin önemle üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Bu kapsamda her ülke için farklı ekonomik kalkınma modeli benimsense de, kırsal alanın yoğunlukta olduğu ülkeler için kırsal kalkınma modelleri önem kazanmaktadır. Bu ülkelerden biri olan Türkiye'de ise, geçtiğimiz yirmi yılda kırsal kalkınmanın ulusal politika olarak benimsenecek kadar önem kazanması, kırsal kalkınmanın temel unsurlarından olan tarımsal ekonomik aktivitelerin önem kazanması ile aynı dönem rastlamaktadır. Bu gelişmeleri takip eden süreç içinde tarımsal ekonomik aktivitelerin çeşitlendirilmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda, gelişmekte olan ülkeler için hızlı büyüme sağlayan bir ekonomik aktivite olarak turizm, Türkiye için de öncü sektör olarak görülmektedir. Son yıllarda hem Türkiye'de hem de dünyada kırsal turizm kabul görmekte ve alternatif bir turizm aktivitesi olarak hızla gelişme göstermektedir. Yukarda bahsedilen tüm hususlar göz önünde bulundurularak hazırlanan bu araştırma, tarihi, kültürel ve doğal güzellikler açısından zenginliğin olduğu yerlerden biri olan Tokat ve yöresinde gerçekleştirilmiştir. Tokat ili özellikle kırsal turizm için gerek konum olarak; gerekse kültürel, tarihi ve doğal kaynaklar açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak üzere Tokat ilinde halkın kırsal turizme bakış açılarını belirlemek amacıyla bir anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Tokat ve yöresinde kırsal turizm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için yöre halkının bilgilendirilerek, bu konuda eğitilmesi ve gerekli desteklerin verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development has been accepted as one of the most important and strategic issue by all countries. Although there have been different approaches for economic development of countries, particularly rural development has become important for countries having large rural areas. Turkey, as one of these countries, have begun to give more importance to rural development for a few decade. In that way, rural development policies has been put on Turkey's national economic agenda. As one of the main concern of rural development, agricultural economic activities has gained importance. So that, diversification of agricultural economic activities has begun to play major role for rural development. In this context, tourism, as one of the fastest growing economic activity for developing countries, has come into the prominence in Turkey despite of other economic activities. In the recent years rural tourism is regarded as a new approach for development of the rural areas in the world and Turkey apart from traditional meaning of tourism. With all these considerations in mind, this research was carried out in the Tokat province and its neighborhoods having many historical, cultural and natural beauties. Beyond the fact that Tokat has an important rural tourism potential in terms of cultural, historical and natural resources, the province has location advantage as well. For all the reasons mentioned above, a survey was organized in the Tokat province. Particular aim of the study is to understand perspectives of people in the province to rural tourism. As the result, according to the findings of the study, local people should be trained, encouraged and supported for the realization of rural tourism activities in Tokat and its region.