Microsoft Excel'in arazi tesviye projelemesinde kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the use of Microsoft Excel in the design of land grading
  1. Tez No: 463858
  2. Yazar: MUSTAFA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, matematiksel esaslara dayalı yöntemlerden olan en küçük kareler yöntemi ve düzlem yöntemi ile arazi tesviyesinin Microsoft Excel 2007 veri tabanında düzgün şekilli ve düzgün şekilli olmayan araziler için otomatik olarak programlama olanakları araştırılmıştır. Program, arazi istasyonlarına ait orijinal mira değerleri ve birim alan değerleri girildiğinde, araziye ait tesviye projesini otomatik olarak yapmakta, proje alanı istasyonlarının kazı-dolgu miktarları, tesviye tipi, kazı-dolgu dağıtım planı, arazinin tesviye öncesi ve tesviye sonrası üç boyutlu renkli görüntüsü otomatik olarak elde edilmektedir. Bu çalışma ile geliştirilen Microsoft Excel 10x10 istasyonlu parsellere kadar rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ayrıca, program istasyonlar arası mesafenin farklı değerleri için de kolaylıkla kullanılabilmektedir. Programın, daha önce arazi tesviyesi için geliştirilen programlardan daha üstün ve orijinal yönü; arazinin tesviye öncesi ve sonrasına ait topoğrafik yapısını Excel'in üç boyutlu renkli grafikleme özelliğini kullanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of programming thel east squares method and plane method, whichare mathematical based methods, and the land registration automatically fo rnon-uniform shaped shapes in Microsoft Excel 2007 data base have been investigated. When the original heritagevalues and unitfield values belonging to the programa land stations are entered, the program automatically performs thel and grading project, thecut-fillamounts of the Project area stations, the leveling type, thecut-fill distribution plan. Microsoft Excel can be applied as easily as 10x10 stationparcels. Inaddition, the program can easily be used within different valuesof distance between stations. The program is superior to originally developed programs forland registration and originaldirection; The topographical structure of the land before and after levelinguses Excel'sthree-dimensional color graphing feature.