Tokat ilinde yetiştirilen bazı yerel erik (Prunus sp.) çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological and pomological characteristics for some local plum (Prunus sp.) genotypes grown in Tokat province
  1. Tez No: 463857
  2. Yazar: ŞÜKRAN DOĞHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEMLİHA EDİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, 2016 yılında Tokat ilinde yetiştirilen 9 yerel erik çeşidi (Alyanak, Hurma Eriği, Kara Erik, Sarı Erik, Tavşan Böbreği, Ak Erik, Süt Eriği, Hanım Göbeği ve Sarı Papatya) tezin materyalini oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı bu çeşitlerin fenolojik ve pomolojik özelliklerini belirlemek ve genetik kaynak olarak korumaktır. Bütün genotiplerde; tam çiçeklenme 8-29 Mart tarihleri arasında, meyvelerin olgunlaşması 13 Haziran- 1 Ağustos tarihleri arasında meydana gelmiştir. Ortalama meyve ağırlıkları 13.21 g (Sarı Erik)-52.42 g (Kara Erik) arasında belirlenmiştir. Toplam suda çözünebilir kuru madde miktarı %11.30 (Hanım Göbeği)- %18.46 (Sarı Erik) arasında bulunmuştur. En yüksek titre edilebilir asitlik miktarı Süt Eriği (7.80 g/l) ve Sarı Erik (17.13 g/l)'te gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the 9 local plum genotypes (Alyanak, Hurma Erigi, Kara Erik, Sari Erik, Tavsan Bobregi, Ak Erik, Sut Erigi, Hanim Gobegi, and Sari Papatya) in Tokat province, Turkey, 2016. The aim of this study was to determine the phenological and pomological characteristics and to protect these genotypes as genetic sources. The full blooming was occurred between March 8th and March 29th and the fruit maturity were harvested between June 13th and August 1st in all genotypes. The average fruit weight was determined between 13.21 (Sari Erik) and 52.42 g (Kara Erik). Total soluble solid was found out between 11.30% (Hanim Gobegi) and 18.46% (Sari Erik). The highest titratable acidity was observed at Sut Erigi (7.80 g/l) and Sari Erik (17.13 g/l) genotypes.