Modeling of the land capability, suitability anddegradation status on di̇fferent ecosistems
Farkli ekosistemlerde arazi kullanım kabiliyeti, uygunluğu vedegradasyon durumunun modellemesi
  1. Tez No: 920514
  2. Yazar: PEARIS M M SHARIF MOHAMED SHARIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Karar verme süreçlerinde tarım arazilerinin sürdürülebilir kullanımı ve yönetimi için bilgi teknolojisi ve bilgisayarlar, zaman tasarrufu sağlamanın yanı sıra doğruluğu artırmaktadır. Bu araştırmanın amacı, sürdürülebilirliği sağlamak ve tarım arazilerinin verimli kullanımını gerçekleştirmek için toprak türü detaylarının karar verme süreçlerine entegre edilmesinin önemini araştırmaktır. Bu nedenle, belirtilen amacı gerçekleştirmek için AGLA (Agricultural Land Analysis - Tarımsal Arazi Analizi) tasarlanmıştır. AGLA tasarımı, modeller ve coğrafi bilgi sistemi (CBS) uygulamaları gibi yazılım bileşenlerini içeren bir araç takımı metodolojisi benimsemektedir. Veri analizi yapmak için bir algoritma geliştirilmiş ve bu algoritma Microsoft Visual Studio kullanılarak C# programlama dili ile oluşturulmuştur. Bu algoritma, çevresel koşulların değerlendirilmesini ve belirli kriterlere dayalı olarak çeşitli mahsuller için değerlendirme sınıflarının belirlenmesini kolaylaştırmaktadır. Veri analizi sürecinin temel adımları, veri hazırlığı ve değerlendirme sınıfı atamasını içermektedir. Model sonuçları, PDF raporları ve koordinatları bir ArcGIS harita programında şekil dosyasıyla ilişkilendirilmiş CSV formatında Excel elektronik tablosu olarak elde edilebilir. Bu, değerlendirme haritalarının çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Modeller, daha önceki bir doktora çalışmasında test edilmiş ve MicroLEIS web versiyonuyla karşılaştırılmıştır. AGLA, mevcut modellere daha fazla özellik eklenerek ve ek modeller tasarlanarak geliştirilebilir. Bir vaka çalışması, AGLA uygulamasını kullanarak arazi uygunluğunu değerlendirmek için seçilmiştir. Çalışma, Irak'ın yaklaşık 714,87 km²'lik Akre ilçesi ovasına odaklanmaktadır. Burası, geniş alanlar için bir gıda sepeti olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, çalışma alanının arazi uygunluğunu sınıflandırmak ve bu alan için en uygun mahsulleri belirlemektir. Arazi uygunluğu, farklı peyzajlardan toplanan yirmi profilden elde edilen çeşitli topografik, fiziksel, kimyasal ve iklim analizlerinin etkileşimlerine dayalı olarak belirlenmiştir. Bu analizler, AGLA modeli kullanılarak işlenmiştir. Sonuçlar, ArcGIS'e noktalar olarak entegre edilebilen bir Excel dosyası (.csv.MS_DOS) olarak derlenmiştir. Uygunluk sınıfları; buğday, arpa, pirinç, fasulye, domates, mercimek, kuruyemişler, badem ve zeytin için belirlenmiştir. Çalışma alanındaki toplam uygunluk sınıfları şu şekilde dağılım göstermiştir: Sınıf S1 (uygun araziler): 98,51 km² (%13,76), Sınıf S2 (orta derecede uygun araziler): 491,31 km² (%68,63), Sınıf S3 (düşük derecede uygun araziler): 111,68 km² (%15,6) and Sınıf N (uygun olmayan veya marjinal araziler): 14,37 km² (%2,01).
Özet (Çeviri)
Information technology and computers in agriculture for the sustainable use and management of agricultural land in decision-making facilities reduce time consumption and accuracy. The goal of this research is to investigate the importance of integrating soil-type details into decision-making procedures to achieve sustainability and efficient utilization of agricultural lands; therefore, the AGLA was designed to achieve the aforementioned aim. The AGLA design adopts a toolkit methodology; that incorporates software components such as models, and geographic information system (GIS) applications. Microsoft Visual Studio was used to construct an algorithm developed using C# programming language to analyse the data. This algorithm facilitates the assessment of environmental conditions and determination of evaluation classes for various crops based on specific criteria. The key steps in the data analysis process included data preparation and evaluation class assignment. The results of the models can be obtained as PDF reports and an Excel spreadsheet in (CSV) format with coordinates linked to a shapefile in the ArcGIS map program that helps to extract evaluation maps. The models were tested in a previous PhD study and compared to the MicroLEIS web version. AGAL can be improved by adding more features to existing models and by designing additional models. A case study have been selected to evaluated the land suitability using the AGLA application, The study focus on Akre district plane in Iraq covering approximately 714.87 Km2 considered as a food basket for wide ranges areas. The aim of this study was to classify the land suitability of the study area and identify the most suitable crops for this area. Land suitability was determined based on the interaction of various topological, physical, chemical and climate analyses from twenty profiles collected from different landscapes. These analyses were processed using the AGLA model. The results were compiled into Excel sheet file (.csv.MS_DOS) that can be integrated to ArcGIS as a points. Suitability classes were determined for wheat, barley, rice, beans, tomato, lentil, nuts, almond and olive. In total the mean of suitability classes for the study area were class S1: the suitable lands were 98.51 Km2 about 13.76 %, Class S2: the moderate suitable lands were 491.31 Km 2 about 68.63 %, Class S3: the low suitable lands were 111.68 Km2 about 15.6 % and Class N: non suitable or marginal lands were 14.37 Km2 about 2.01 %.