Energy and exergy analysis of an inter-city bus air-conditioning system working with different refrigerants
Şehirlerarası bir otobüse ait klimanın farklı soğutucu akışklanlara göre enerji ve ekserji analizi
- Tez No: 463875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, şehirlerarası bir otobüse ait klimanın (ICBAC) farklı soğutucu akışkanlara ve hava karışım oranlarına (MRs) göre enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Çalışma bölgesi olarak Türkiye'nin Adana ili seçilmiştir. Öncelikle, ABD'de şehirlerarası ulaşımda kullanılan ve 56 yolcu kapasitesine sahip bir otobüs modeli seçilmiştir. Otobüsün soğutma yükünün hesaplanması için Saatlik Analiz Programı (HAP) kullanılmıştır. Adana iline ait kuru ve yaş termometre sıcaklığı, güneş ışınım verileri gibi iklim verileri soğutma yükünün hesaplanmasında kullanılmıştır. Sistemin soğutma etkinliği (COP) ve ekserji verimlilikleri; seçilen R404A, R410A, R502, R507, R22, R290, R134a, R500 ve R600a soğutucu akışkanları için Temmuz ayı verilerine göre hesaplanmış ve sonuçlar üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Sonuçlar ICBAC sistemi ve sistem bileşenlerinin performansının farklı soğutucu akışkanlardan ve MR değerlerinden doğrudan etkilendiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, soğutucu akışkanlar arasında R600a'nın en düşük toplam ekserji yok oluş değerine sahip olduğu belirlenmiştir. R600a'ya ait en düşük toplam ekserji yok oluş değerinin MR=0.05'de 3.883 kW ve en yüksek toplam ekserji yok oluş değerinin MR=0.5'de 7.02 kW olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, energy and exergy analysis of inter-city bus air conditioning (ICBAC) system are performed using different refrigerants and air mixing ratios (MRs). Adana province of Turkey was chosen as the study region. Firstly, a coach bus, which is used for inter-city passenger transportation in USA, with a passenger capacity of 56 persons was selected. Hourly Analysis Program (HAP) was used to determine the hourly cooling load capacity of the selected inter-city bus model. In cooling load calculation of the inter-city bus, climate data such as dry bulb temperature, wet bulb temperature and solar radiation of the Adana province were used. Commonly used refrigerants R404A, R410A, R502, R507, R22, R290, R134a, R500 and R600a were selected for use in the ICBAC system. Obtained Coefficient of Performance (COP), exergy efficiency and exergy destruction values of ICBAC system and its components for July were evaluated. Results reveals that the performance of the ICBAC system was substantially affected from refrigerants and MRs, and R600a has the minimum total exergy destruction among all studied refrigerants. Minimum total exergy destruction value of R600a was obtained as 3.88 kW for MR=0.05, and maximum total exergy destruction value was calculated as 7.02 kW for MR=0.5.