Hydropolitics and linear model of Nile river
Nil Nehrinin hidropolitikası ve lineer modeli
- Tez No: 95900
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Nil nehri uluslararası bir akarsu olup Sudan, Etyopya, Kenya, Tanzanya, Uganda, Ruanda, Burundi, Kongo ve Mısır'a su sağlamaktadır. Tüm kıyıdaş ülkelerde gerek hızlı nüfus artışı gerekse gelişme çabalan Nil nehrinin sularına talebi hızla arttırmakta bu ise uluslararası ciddi politik sorunlara yol açmaktadır. Nü nehrinin sularının kullanımının iyi planlanması, tüm kıyıdaş ülkelerin gelişme çabalarına kayda değer katkılarda bulunabilecek, paylaşım nedeni ile oluşan uluslararası gerilimi azaltarak bölgenin barış ve stabilitesine katkıda bulunabilecektir. Nü nehri, dünyadaki benzer büyük nehirler içinde kayda değer bir öneme sahiptir ve nehrin geçmişteki büyük kazanımları yanısıra, entegre bir yönetim sistemi içerisinde iyi kontrol edilip planlanması durumunda, bugün için de büyük yaralar getirmesi sözkonusudur. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk ana kısımda Nü nehri havzasının karakteristikleri ve hidrolojisi tanıtüdıktan sonra Nü nehri sulan üzerinde oluşan uluslararası anlaşmalar ve anlaşmazlıkların tarihi gelişimi literatür çalışması olarak derlenmiştir, ikinci ana kısımda ise Nü nehri sularının, havzada yaşayan insanların daha iyi bir yaşam sürmeleri ve suyun her damlasının verimli kullanımı için, lineer modeüeme yapılarak matematiksel modeüeme kullanımı üe akımların değerlendirilmiştir. Bunu yapmak için ilk aşamada ülke sınırlan gözetüerek; (Yukan Nü, Sudan içi ve Aşağı Nü için alt doğrusal modeüer), 1912-1995 yıllan arası akım ve diğer hidrolojik gözlemleri veri olarak kullanılarak kurulmuş, ön sonuçlar elde edilmiş, ikinci aşamada ise havzayı bütün olarak alan hidroelektrik enerji üretimi ve sulama suyu temini gelirlerini en büyük küacak işletim düzenini belirleyecek doğrusal modeli kurulmuş; model, koruma projesi akımlan dahü edüerek ve hariç tutularak iki kez LINDO paket programı üe çözülmüş ve model sonuçlan tartışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The river Nile is a transboundary river, it encompasses nine basin states namely: The Sudan, Ethiopia, Kenya, Tanzania, Uganda, Rwanda, Burundi, Congo and Egypt, and it traverses a number of diversified geographical and climatological zones. Conflict arises because water travels freely (naturally) across political and property boundaries, leading to interjurisdietionl disputes over uses. The river Nile states are currently facing serious water scarcity conditions under rapidly increase in population, with a population base expanding due to both natural causes and migration, which means more water would be required for different sectors in different states. The river Nile is remarkable amongst the largest in the world, and it had given great blessings in the past, yet it has a lot to give if it is well controlled and planned through an integrated management system. This study divided into two parts. First the hydropolitics: a brief summary of the history of the Nile water conflicts, with an eye towards how the lessons of the past induced tensions and attempts at collaboration. Second the utilization of the flows: using mathematical models, of linear modeling, for efficient use of every drop, for the well-being of the basin people. To do this; in its first stage, screen models of a linear form in three sub-basin regions were defined, (Upper Nile, within the Sudan and Lower Nile models), average monthly flows of eighty-four years (1912-95), of flow records were used to come up with the optimal use of the resources, in its second stage, simulation of the whole Nile system linear model was defined and linked to LESfDO optimizer package program, considering both without and with conservation project flows and the results were discussed.