Sepiolitin özellikleri, kullanım alanları ve bilimsel araştırılması
  1. Tez No: 28605
  2. Yazar: MURAT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET. Günümüzde silikat mineralleri çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Sepiolit de bu gruba giren az bulunur bir mineraldir. Sepiolit tetrahedrik ve oktahedrik birim hücrelerden meydana gelmiş, lifli yapıda bir kil mineralidir. Tetrahedrik ve oktahedrik birim hücrelerce çevrilmiş, lif boyunca devam eden kanal boşluklarına sahiptir. Bu yapısal özelliğinden dolayı çok iyi bir adsorban olan sepiloit minerali, birçok kullanım alanına sahiptir. Sepiloitin sorplama kapasitesi, belirteçleri temizlemede, filtre olaylarında, pestisidlerde ve katalizörlerin taşınmasında önem taşımaktadır. Sepiloit çoğunlukla diğer killerle veya kil olmayan minerallerle örneğin, karbonatlarla, feldspar quartzlar ve fosfat ile birlikte bulunur. En önemli sepiolit yatakları; Vallecas (İspanya), Ampandrandava (Madagaskar), Eskişehir (Türkiye), Nevada (USA), Amboseli (Kenya-Tanzanya), Kore ve Fransa' da görülmekte olup, buna karşılık endüstriyel açıdan depozitlere oldukça az rastlanmaktadır. Bu çalışmada ekonomik ve endüstriyel önemi fazla olan sepiolit mineralinin, bazı ülkelere göre, jeolojik yerleşimleri ve özellikleri ile genel özellikleri araştırılmış ve bu özellikler doğrultusunda kullanım alanları tanıtılmıştır. Ayrıca sepiolit hakkında yapılan bilimsel çalışmalar tesbit edilip bunlardan bazıları bulguları ile sunulmuştur. Diğer bilimsel araştırmalar ise sepiolit hakkında yapılacak çalışmalara yardımcı olması amacıyla kaynak olarak belirtilmiştir. İL'iÜ ^"' J. «..iwSSSS Şii
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today silicate minerals are used in various fields. Sepiolite is also a rare mineral which enters into this classification. Sepiolite is a clay mineral which has a fibrous structure consisting of tetrahedral and octahedral unit cells. It has channel cavites surrounded by tetrahedral and octahedral unit cells trough the fiber. Due to such a structural property, sepiolite mineral is and excellent adsorbant; i.e it finds many application fields. Sorptive capacity of sepiolite is important in cleaning the agents, transporting catalsts, filtration operations and in pesticids. Sepiolite usually, is found together with other clays or non-clay minerals such as carbonates, feldspar quarzs and phosphate. Although the most important sepiolite sources are Vallecas (Spain), Ampandrandava (Madagascar), Eskişehir (Turkey), Nevada (USA), Amboseli (Kenya-Tanzania), Korea and France, deposits which are of a industrial value are rarely encountered. In this study sepiolite mineral which has more industrial and economic importance was investigated from the standpoint of its geological settlements and general properties in related with some countries; the application fields in the direction of these properties were also presented In addition, research carried out regarding the sepiolite was estimated and some of them were presented with their findings. Other investigations were quoted as references in order to use them as helpful means in further studies to be carried out about the sepiolite.