Rackların çaprazlanmış modüllerinin kategoriksel özellikleri
The categorical properties of crossed modules of racks
  1. Tez No: 463914
  2. Yazar: HATİCE GÜLSÜN AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Rackların Çaprazlanmış Modüllerinin Kategoriksel Özellikleri başlıklı bu doktora tezi, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rack kavramıyla ilgili genel tanımlar ve örnekler verildi. Ayrıca bu bölümde, alt rack, normal alt rack, bölüm rack ve serbest rack kavramları tanıtıldı. İkinci bölümde rack kategorisinin kategoriksel özelliklerinden çarpım, eş-çarpım, geri çekme, ileri itme, eşitleyici ve eş-eşitleyici objeler ayrıntılı olarak incelendi. Üçüncü bölümde rackların çaprazlanmış modül kavramı tanıtılarak rackların çaprazlanmış modül örneklerine yer verildi. Dördüncü bölümde rackların çaprazlanmış modül kategorisinin çarpım, eş-çarpım, geri çekme, ileri itme, eşitleyici ve eş-eşitleyici objelere sahip olduğu gösterildi. Beşinci bölümde rackların serbest çaprazlanmış modülü tanımlandı. Altıncı ve son bölümde ise elde edilen sonuçlar yorumlanarak“sonuç ve öneriler”başlığı altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. thesis, titled Some Categorical Construction of Crossed Modules of Racks, consists of six chapters. In the first chapter, the definition of rack is given and general examples about this concept are examined. Also in this chapter, the notions of subrack, normal subrack, quotient rack and free rack are introduced. In the second chapter, the categorical properties of the category of rack, product, coproduct, pullback, pushout, equaliser and coequaliser, are investigated in detail. In the third chapter, the crossed module concept of racks is introduced and examples of crossed modules of racks are given. In the fourth chapter, it is shown that the category of crossed modules of racks have product, coproduct, pullback, pushout, equaliser and coequaliser objects. In the fifth section, the free crossed module of racks is defined. In the last chapter, the results obtained and suggestion are given under the heading“results and suggestions”.