Madencilikteki toz ve gürültüye bağlı meslek hastalıklarının kategorik veri analizi ile incelenmesi: TKİ Himmetoğlu Linyit Ocağı örneği
Investigation of occupational diseases related to dust and noise in mining with categorical data analysis: TKI Himmetoğlu Lignite Mine example
- Tez No: 463916
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çeşitli endüstri dallarında maruz kalınan gürültü ve toz düzeylerine bakıldığında, madencilik endüstrisinde açığa çıkan gürültü ve toz seviyeleri kabul edilebilir sınır değerlerden yüksek kalmaktadır. Madencilikte rastlanan en önemli meslek hastalıklarından birisi de gürültüye bağlı işitme kayıpları ve toza bağlı akciğer rahatsızlıklarıdır. Bu tezde, Bolu ili Göynük İlçesi Himmetoğlu Köyünde TKİ'nin rödovansçısı olarak faaliyet gösteren AKSA Enerji'ye ait linyit ocağında gürültüye bağlı işitme kayıplarını ve toza bağlı meslek hastalıklarını tespit etmek amacıyla çalışmalar yapılmıştır. İşçilerin çalıştığı ortamdaki gürültü seviyeleri ölçülmüş ve ayrıca özel bir işitme merkezi tarafından işçilere işitme testi uygulanmıştır. Toz ölçümleri için özel bir laboratuvar ile çalışılmıştır. Elde edilen tüm veriler lojistik regresyon analizi ve loglineer analiz yöntemleri ile SPSS® 11.5 paket programında değerlendirilmiş, gürültüye bağlı işitme kayıpları ve toza bağlı meslek hastalıklarında etkili olabilecek parametreler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of noise and dust levels exposed to various industries, the noise levels and dust levels that are evident in the mining industry are higher than acceptable limit values. One of the most important occupational diseases encountered in mining is hearing loss due to noise and pulmonary disorders due to dust. In this thesis, studies were carried out in order to determine hearing losses due to noise and occupational diseases related to dust in the lignite quarry belonging to AKSA Energy which is operating as a renter of TKİ in Göynük District of Bolu province, Göynük District. Noise levels were measured in the environment where the workers were working and a hearing test was applied to the workers by a special hearing center. Worked with a special laboratory for dust measurements. All of the obtained data were evaluated in the SPSS® 11.5 package program by the Logistic regression analysis and loglinear analysis methods, the parameters that could be effective in noise induced hearing loss and occupational diseases related to dust were tried to be determined.