Bir kurşun madeninde fiziksel risk etmenlerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of physical risk factors in a lead mine
- Tez No: 912653
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Physics and Physics Engineering, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, bir kurşun madeninde fiziksel risk etmenlerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Madencilik sektöründe fiziksel risk etmenleri, çalışan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden unsurlar arasında yer almaktadır. Bu risk etmenleri arasında gürültü, titreşim ve toz maruziyeti başı çekmektedir. Bu risklerin kontrol altına alınması, iş kazalarının önlenmesi ve çalışanların sağlığının korunması için hayati önem taşımaktadır. Madencilikte iş kazalarının sıklığı ve ciddiyeti, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini artırmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda odak noktaları gürültü, titreşim ve toz maruziyeti olmuştur. Kurşun madeni galerilerinde gerçekleştirilen delik delme, maden çıkarma ve yükleme gibi işlemler sırasında ortaya çıkan gürültü, titreşim ve toz maruziyet seviyeleri incelenmiştir. Kurşun madeninde 2021 ve 2023 yıllarında beş farklı galeride yapılan ölçümler sonucunda elde edilen veriler incelenerek karşılaştırmalı olarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada farklı galerilerde yapılan ölçümlerle bu risk etmenlerinin düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure and evaluate the physical risk factors in a lead mine. Physical risk factors in the mining sector are among the elements that seriously threaten the health of workers. Among these risk factors, noise, vibration, and dust exposure are the most prominent. Controlling these risks is vital for preventing occupational accidents and protecting workers' health. The frequency and severity of occupational accidents in mining increase the importance of occupational health and safety. Therefore, our study focuses on noise, vibration, and dust exposure. The levels of noise, vibration, and dust exposure during drilling, ore extraction, and loading operations in the lead mine galleries have been examined. Measurements conducted in five different galleries of the lead mine in 2021 and 2023 were analyzed comparatively. The study aims to determine the levels of these risk factors through measurements conducted in different galleries.