Yaşlı metabolik sendromlu hastalarda kardiyovasküler riski arttıran faktörlerin belirlenmesi
Elderly patients with metabolic syndrome determination of cardiovascular risk factors to increase determination of cardiovascular risk factors in elderly metabolic syndrome patients
- Tez No: 463922
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Metabolik sendrom (MS), bir bireyde genetik faktörlere ve çevresel etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan, birden fazla kardiyovasküler risk faktörünün kümelendiği hastalıklar grubudur. Biz bu çalışmamızda metabolik sendrom tanılı yaşlı hastalarda kardiyovasküler riski artıran faktörlerin belirlenmesini ve bu hastalarda kardiyovasküler riski belirlemede kullanılan Framingham ve QRISK skorlamalarını karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 25 Ekim 2014 – 25 Ekim 2016 tarihleri arasında hastanemize başvurmuş yada iç hastalıkları servisine yatmış metabolik sendrom tanısı alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 117 hastanın (47 erkek, 70 kadın) yaş, cinsiyet, HDL kolesterol, total koesterol, trigliserit, boy, kilo, beden kitle indeksi ve ırkı kullanılarak Framingham ve QRISK skorları hesaplandı. İstatistiksel olarak karşılaştırıldı. Hastaların Framingham ve QRISK skorları ile hesaplanan kardiyovasküler risk değerleri arasında orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MS) is a group of diseases in which more than one cardiovascular risk factor is clustered due to genetic factors and environmental factors in an individual. In this study, we aimed to determine the factors that increase cardiovascular risk in elderly patients diagnosed with metabolic syndrome and to compare the Framingham and QRISK scoring used to determine cardiovascular risk in these patients. A total of 117 patients (47 males, 70 females) who were admitted to our hospital between October 25, 2014 and October 25, 2016 were admitted to the Internal Medicine Department of Ümraniye Training and Research Hospital in our study and were admitted to the study. Age, sex, HDL cholesterol, total cholesterol , Framingham and QRISK scores were calculated using triglycerides, height, weight, body mass index, and ICR. Statistically compared. A moderate and statistically significant correlation was found between the Framingham and QRISK scores of the patients and the calculated cardiovascular risk values. (r=0,584,p