Kardiyak cerrahi geçiren hastaların perikardiyal sıvısında interlökin 33 (Il33) seviyesinin araştırılması
The investigation of interleukin 33 level (IL 33) in pericardial fluid of patients undergoing cardiac surgery
- Tez No: 463954
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) sanayileşmiş, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen morbidite ve mortalite de birinci sırada yer almaktadır. KVH'nin artmasına bağlı olarak günümüzde hastalığın önlenmesi, teşhişi ve tedavisi ile ilgili çok önemli gelişmeler vardır. KVH'nin teşhis için kan ve kalp dokusunun yanı sıra perikardiyal sıvı (PS) kullanılabilmektedir. Perikardiyal sıvı analizi; çeşitli perikardiyal ve kardiyovasküler hastalıklarda birçok patofizyolojik mekanizmaların anlaşılmasını sağlamaktadır. Perikardiyal sıvı, kan plazması ve serumda bulunan kardiyak markerleri kıyaslamak amacıyla yapılan birçok çalışmada PS içinde hastalıkla ilişkili markerlerden daha iyi sonuç alınmıştır. Son zamanlarda kardiyovasküler hastalıklarda etkisi sebebiyle IL 33 üzerinde ciddi çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. İnterlökin-33 (IL-1F11), güçlü biyolojik aktivitesi olan IL-1α, IL-1β, IL-18 ve IL-1 reseptör antagonisti (IL-1Ra) gibi sitokinleri içeren IL-1 ailesinin tanımlanan 11. üyesidir. IL-1 ailesi üyelerinin enfeksiyöz, inflamatuar veya immünolojik olaylara karşı konak yanıtını düzenledikleri bilinmektedir. IL 33; ST2 ile beraber kalpte doğal bağışıklığın sonucu olarak kalbi aşırı basınç yükü ve gerilmeye karşı koruyan bir yapıdır. Yapılan bu çalışmada açık kalp cerrahisine alınan ve kardiyopulmoner bypass yöntemiyle ameliyat edilen 40 hastadan (28 E+12 K, yaş ort: 60.04) perikardiyal sıvı ve kan plazmasında IL 33 (Eliza yöntemiyle), TAS, TOS ve OSİ'ye bakılmıştır. Çalışma sonucuna göre; Perikard IL 33 ile plazma IL 33 korelasyonuna bakıldığında her ne kadar negatif bir korelasyon var ise de (r=-340 bu iki parametre arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0.121, p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVD) are also the leading cause of morbidity and mortality in industrialized, developed and developing countries. Today, due to the increase in CVD, there are very important developments in the prevention, diagnosis and treatment of the disease. Blood, heart tissue and pericardial fluid (PS) can be used for the diagnosis of CVD. Pericard fluid analysis; It provides understanding of many pathophysiological mechanisms in various pericardial and cardiovascular diseases. Many studies to compare cardiac markers in pericardial fluid, blood plasma and serum, pericardial fluid gave better results disease-associated markers. Recently, serious work has been done on IL-33 due to its effect on cardiovascular diseases. Interleukin-33 (IL-1F11) is the 11th member of the IL-1 family of cytokines including IL-1α, IL-1β, IL-18 and IL-1 receptor antagonist (IL-1Ra) with potent biological activity. It is known that IL-1 family members regulate host response to infectious, inflammatory, or immunological events. IL 33; With ST2, the heart protects against extreme pressure stress and tension in the heart's natural immune outcome. In this study, 40 patients (28 E + 12 K, mean age: 60.04) who underwent cardiopulmonary bypass and pericardial fluid and blood plasma IL 33 (Eliza method), TAS, TOS and OSI were evaluated. According to the study result; Although there was a negative correlation (r = -340, p = 0.121, p> 0.05), there was no significant correlation between pericardial IL 33 and plasma IL 33 correlations.