Parkinson ve alzheimer hastalarında optik koherans tomografi bulguları ve karşılaştırılması
Oct findings and comparison of patient wi̇th parki̇nson's and alzheimer disease
- Tez No: 463990
- Danışmanlar: UZMAN GÜLBÜN ASUMAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızda erken evre Parkinson ve Alzheimer hastalarında makuler volum ve retinal sinir lifi kalınlığındaki değişiklikleri OCT ile saptamayı hedefledik. OCT sonuçlarının hastalıkların erken tanısında yönlendirici nitelikte olabilecek spesifik değişiklikler içerip içermediğini değerlendirmeyi ve sonuçları hem aynı yaş ortalamasında sağlıklı kontrol grubu ile hem de iki hastalık arasında karşılaştırmayı amaçladık. Hasta Seçimi ve Yöntem: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hareket Bozuklukları Polikliniği'nden takipli 15 Parkinson hastası ve Demans Polikliniği'nden takipli 15 Alzheimer hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca hastanemiz Göz hastalıkları polikliniğine başvuran 15 sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubumuz mevcuttur. Çalışmaya dahil edilen hastaların, OCT ile retinal sinir lifi kalınlığı, foveal, parafoveal ve makuler kalınlık ölçümleri yapılmıştır. Hastaların tashihli görme, fundus muayenesi ve intraokuler basınç ölçümü yapılmıştır. Görme keskinliği ±3, intraokuler basıncın >21mmHg, diyabetik ve hipertansif retinopati , optik disk anomalisi, yaşla ilgili makuler dejenerasyon, optik nöropati öyküsü ve kortikosteroid kullanımı vs. bulunması halinde hastalar OCT değerlendirmesine alınmamıştır ve çalışma dışı kalmıştır. İki ayrı ölçüm halinde dört kadrana ve iki bölüme ayırarak (Superior, inferior, temporal, nazal kadrandaki kalınlıklar ile süperior2 ve inferior2 halinde iki bölüm olarak) kalınlıklar kaydedilmiştir. Ayrıca hastalarda foveal, parafoveal ve makuler kalınlıklarda ölçülmüştür. Parkinson hastalarında klinik dizabilite derecesi Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) ile belirlenmiştir. Hastalara ek olarak Günlük Yaşam Aktiviteleri Değerlendirme Ölçeği (GYA) uygulanmıştır. Alzheimer hastalarına ise ek olarak SMMT ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOCA) uygulanmıştır. OCT sonuçları ile hastalık evrelerinin ve test sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Bulgular: Parkinson hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; İPH grubunun tüm kadranlarda RNFL kalınlığı ve foveal, parafoveal, makuler kalınlıkları istatiksel olarak kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma göstermedi. Aksine süperior RNFL kalınlığı anlamlı derecede kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Parkinson hastalarında UPDRS, GYA, Hoehn Yahr Evre 1-2 ile tüm kadranlardaki RNFL kalınlığı, foveal, parafoveal ve makuler kalınlıklar arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki görülmedi (p>0.05). Alzheimer demans grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; temporal, nazal, inferior2 RNFL kalınlıkları ile foveal, parafoveal ve makuler kalınlar kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı ölçüde azalmıştı. Superior RNFL kalınlığı ise anlamlı derecede kontrol grubuna göre yüksekti. AH'de PH'ya benzer şekilde hastalık süresi, başlangıç yaşı, MOCA, SMMT ile tüm kadranlardaki RNFL kalınlığı, foveal, parafoveal ve makuler kalınlıklar arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki görülmedi (p>0.05). Sonuç: Parkinson hasta grubunda kadranlardaki RNFL kalınlık azalmasının kontrol grubuna göre anlamlı olmadığını; Alzheimer demans grubunda ise superior kadran dışında tüm kadranlarda RNFL kalınlığında kontrol grubuna göre incelme olduğunu ancak temporal, nazal, inferior2 RNFL kalınlığı ile foveal, parafoveal ve makuler kalınlıklardaki incelmenin istatiksel olarak anlamlı düzeye ulaştığını saptadık. Bu sonuçların ise hastalara uyguladığımız SMMT, MOCA ve UPDRS testleriyle korelasyon göstermediğini gözlemledik. Özetle çalışmamız sonucu İPH grubunda OCT ile RNFL kalınlığının biyolojik marker olarak taranmasını önermemekteyiz. Erken evre Alzheimer hastalarında RNFL kalınlığındaki incelmeleri kontrol grubuna kıyasla istatiksel olarak anlamlı saptadığımız için hastalık tanısında biyomarker olarak kullanılabileceğini, aynı şekilde OCT sonuçları ile SMMT ve MOCA arasında korelasyon gösteremediğimiz için hastalık progresyon takibinde kullanılmasının uygun olmayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AİM:In our study, we aimed to determine changes in macular volume and retinal nerve fiber thickness in early-stage Parkinson's and Alzheimer's patients with OCT. We aimed to evaluate whether the results of OCT may include specific changes that may be indicative of early disease and to compare the results with the healthy control group and the two diseases in the same age range. Patient Selection and Method: 15 patients with Alzheimer Disease followed by Dementia polyclinic and 15 patient with Parkinson Disease followed by Movement Disorders Polyclinic in the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital were included in the study. We also have a control group consisting of 15 healthy volunteers who are admitted to our hospital's Ophthalmology polyclinic. Retinal nevre fiber layer, foveal, parafoveal and macular thickness were evaluated with OCT in patients included the study. In Parkinson's disease , the severity of the disease was determined with UPDRS. In additionally the Daily Living Activities Functional Assesment Scale was administered. SMMT and the Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA) were administered to Alzheimer patients. OCT results were compared with disease stages and test results. Results: The result of Parkinson's patient group; the RNFL thickness and foveal, parafoveal and the macular thickness did not show a statistically significant decrease compared to the control group. On the contrary, the superior RNFL thickness was significantly higher in Parkinson's patient group than in the control group. There was no statistically significant relationship between RNFL thickness in all quadrants, foveal, parafoveal macular thickness and UPDRS, DLA, Hoehn Yahr Stage 1-2 in Parkinson's disease. There was no significant relationship between OCT results and test scores (p>0.05). Temporal, nasal, inferior2 RNFL thickness and foveal, parafoveal, macular thicknesses of Alzheimer's dementia group were statistically significantly decreased compared to the control group. Superior RNFL thickness was significantly higher in the AD group than in the control group. Similarly to PH; There was no statistically significant relationship between RNFL thickness in all quadrants, foveal, parafoveal, macular thickness and disease duration, age at onset, MOCA, SMMT in AD group. Conclusion The reduction of RNFL thickness in all quadrants with the Parkinson disease was not significant compared to the control group. In Alzheimer's dementia group, all quadrants except the superior quadrant were thinner than the control group and temporal, nasal, inferior2 RNFL thickness and foveal, parafoveal and macular thicknesses were the one which showed statistically significant decrease. We observed that these results did not correlate with the SMMT, MOCA and UPDRS tests we applied. In summary, we do not recommend RNFL thickness scanning with OCT in Parkinson's disease. We found that RNFL thickness in early stage Alzheimer patients showed statistically significant decrease compared to the control group and therefore OCT could be used as a biomarker in the diagnosis of disease. Because of the reason we couldn't show correlation between OCT results and SMMT, MOCA Score , it would not be suitable to follow in disease progression.