İdiyopatik parkinson hastalarında zonulin ve claudin-5 düzeyleri ile prodromal evre semptomları, hastalık başlangıç yaşı, hastalık tipi, hastalık evresi ve cinsiyet arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between zonulin and claudin-5 levels and prodromal stage symptoms, disease onset age, disease TYPE, disease stage, and gender in idiopathic parkinson's disease patients
- Tez No: 728533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜZEY ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: İdiyopatik Parkinson Hastalığı, santral sinir sisteminde özellikle substantia nigra pars kompakta olmak üzere bazal ganglionları ve beyin sapındaki dopaminerjik nöronları etkileyen kronik, ilerleyici, nörodejeneratif bir hastalıktır. Nörodejeneratif hastalıklar arasında Alzheimer hastalığından sonra ikinci en sık görülen hastalıktır. Çalışmamızın amacı İdiyopatik Parkinson Hastalarında Zonulin ve Claudin-5 düzeyleri ile prodromal evre semptomları, hastalık başlangıç yaşı, hastalık tipi, hastalık evresi ve cinsiyet arasında bir ilişki olup olmadığının değerlendirilmesidir. YÖNTEM: Çalışmaya İdiyopatik Parkinson Hastalığı tanısı almış olan ve en az 1 yıldır düzenli olarak uygun doz ve sürede ilaç tedavisi gören 34 hafif evre, 33 orta evre, 39 ileri evre hasta ve 33 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 139 gönüllü dahil edilmiştir. Hastaların dosyaları incelenmiş ve demografik verileri, hastalık başlangıç yaşı, süresi, hastalık tipi ve kullandıkları ilaçlar not edilmiştir. Nörolojik muayeneleri yapılarak UPDRS ve H&Y ölçekleri değerlendirilmiş, skorlarına göre evrelere ayrılmıştır. Prodromal evre semptomları, apendektomi öyküsü ve non-motor semptomların varlığı sorgulanmıştır. Hasta ve kontrol grubundan alınan venöz kandan elde edilen serumdan Zonulin ve Claudin-5 düzeyleri çalışılmıştır. BULGULAR: Zonulin değerlerine bakıldığında hasta grubunda ortalama Zonulin değeri 16,0±10,5 iken kontrol grubunda ortalama Zonulin değeri 11,1±4,3 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Idiopathic Parkinson's Disease is a chronic, progressive, neurodegenerative disease that affects the basal ganglia, especially the substantia nigra pars compacta and dopaminergic neurons in the brain stem. It is the second most common neurodegenerative disease after Alzheimer's disease. The aim of our study is to evaluate whether the relationship between Zonulin and Claudin-5 levels and prodromal stage symptoms, disease onset age, disease type, disease stage and gender in Idiopathic Parkinson's Disease patients. MATERIALS AND METHODS: A total of 139 volunteers, including 34 early, 33 intermediate, 39 advanced stage patients who were diagnosed with Idiopathic Parkinson's Disease and were regularly treated for at least 1 year and 33 healthy controls were included in the study. The patients' files were examined and demographic data, age of onset, duration of the disease, type of the disease and drugs were noted. UPDRS and H&Y scales were evaluated and they were divided into stages according to scores. Prodromal stage symptoms, history of appendectomy and presence of non-motor symptoms were noted. Zonulin and Claudin-5 levels in the serum of the patient and control groups were studied. RESULTS: The mean Zonulin value was 16.0±10.5 in the patient group, while the mean Zonulin value was 11.1±4.3 in the control group.