Sol ventrikül destek cihazı implantasyonu yapılan hastalarda karotis ve orta serebral arterlerdeki akım dalgalarının analizi ve nörokognitif fonksiyonlara etkisi
The analysis of carotid and middle cerebral arterial flow waveform in patients implanted of left ventricular assist device and its effects on neurocognitive functions
  1. Tez No: 463993
  2. Yazar: MEHMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. SİNAN SABİT KOCABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç Kalp yetmezliği önde gelen morbidite ve mortalite nedenleri arasında yer almaktadır. İleri kalp yetmezliği tedavisinde medikal ve resenkronizasyon cihaz tedavilerinin yanında son yıllarda önemi giderek artan sol ventrikül destek cihazları (LVAD) da kullanılmaktadır. Kalp transplantasyonu halen kalp yetmezliği için altın standart tedavi olsa da, transplantasyon sırasında bekleyen hasta sayısındaki artış ve bekleme süresindeki uzunluk bu hastalar için LVAD ihtiyacını arttırmaktadır.Yeni nesil LVAD'ler sentrifugal veya aksiyel akım cihazları olup daha küçük, dayanıklı ve fizyolojik olmayan devamlı akım formuna sahiptirler. Kalbin pompa gücünün zayıflamasına bağlı olarak gelişen kalp yetmezliğinde kullanılan, devamlı akım üreten LVAD'lerin oluşturduğu akım formları invaziv kan basıncı ölçümlerinde pulsatilitesi azalmış bir görünüme neden olmaktadır.LVAD implantasyonu sonrası medikal tedavi alan hastalarla karşılaştırıldığında yaşam kalitesi ve sağkalımın olumlu olarak etkilendiğine dair çalışmalar mevcuttur. Kronik hipotansiyona bağlı nörokognitif fonksiyonlardaki azalma kalp yetmezliği olan hastalarda gösterilmiştir.LVAD implantasyonu sonrası aort kapak açılıma bağlı ve değişen karotis ve orta serebral arterlerdeki kan akımı dalga formlarının nörokognitif fonksiyonlara etkileri ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada LVAD implantasyonu yapılan hastalarda akım formları analizleri ve eğer değişim varsa da bu bulguların nörokognitif fonksiyonlara bir etkisi olup olmadığı incelenerek bu alanda kısıtlı olan literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem 2012 Ocak ayından 2016 Mart ayına kadar Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde LVAD implantasyonu yapılan erişkin 31 hasta, kalp yetmezliği kontrol (HF) grubu için 26 hasta ve sağlıklı gönüllü (SG) kontrol grubu için 27 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen kişilerin demografik, ekokardiyografik, karotis ve orta serebral arter akım hızları [sol ve sağ ana karotis arter (LCCA ve RCCA), sol ve sağ internal karotis arter (LİCAA ve RİCA), sol ve sağ orta serebral arter (LMCA ve RMCA); en yüksek sistolik hız (PSV), diyastol sonu hız (EDV), pulsatilite indeksi (Pİ) ve rezistans indeksi (Rİ)] için renkli Doppler ultrasonografik ve nörokognitif test verileri analiz edildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen LVAD hastalarının ortalama takip süresi 384,2 gündür (min:92, maks: 1426). LVAD grubunda26 erkek (%83,9), HF grubunda 22 erkek (%84,6) ve SG grubunda 22 erkek (%81,5) olup LVAD grubunun yaş ortalaması 41±14,1, HF grubunun 48,8±9,5, SG grubunun 42,1±9,5 yıldır. LCCA, LİCA, RCCA-PSV içinhız sıralaması SG>HF>LVAD şeklindedir ve gruplar arasında anlamlı fark mevcuttur [sırasıyla, (pLVAD ve SG>LVAD şeklindedir ve gruplar arasında anlamlı fark mevcuttur [her iki analiz için de (pHF şeklindedir (pLVAD şeklindedir ve anlamlı fark mevcuttur [her iki MCA için de (pHF ve SG>HF şeklindedir. Hızlar arasında anlamlı fark mevcuttur [her iki analiz için de (p0,05). Ancak kapak açılımı olmayan grup ve 10 atımda 7-10 açılım olan gruplar arasında karotis ağacının tüm Rİ değerleri ile LCCA-Pİ haricindeki karotis ağacının tüm Pİ değerleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (Açılım olmayan grup < 7-10 açılım/10 atım) (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective Heart failure is the leading cause of morbidity and mortality in Turkey and in the world. In the treatment of advanced heart failure, medical and resynchronization device treatments as well as increasingly important left ventricular assist devices (LVAD) have been used in recent years. Although heart transplantation is still the gold standard treatment for heart failure, the increase in the number of patients waiting during transplantation and the length of the waiting period increase the need for LVAD for these patients. The new generation LVADs are centrifugal or axial flow devices and have a smaller, durable and non-physiological continuous flow pattern. Current forms of LVADs, which are used in heart failure due to impaired heart pumping power, produce decreased pulsatility in invasive blood pressure measurements. There is evidence that quality of life and survival are positively affected when compared with patients receiving medical treatment after LVAD implantation. The reduction in neurocognitive functions due to chronic hypotension has been shown in patients with heart failure. There is no study about the effects of aortic valve opening and/or changed carotid and middle cerebral artery flow waveform after LVAD implantation on neurocognitive functions. In this study, it was aimed to analyze current forms in patients who underwent LVAD implantation and to contribute to the limited literature in this area by examining whether or not these findings are an effect on neurocognitive functions. Material-Method From January 2012 to March 2016, 31 adult patients undergoing LVAD implantation, 26 patients for the heart failure control (HF) group and 27 for the healthy volunteer (SG) control group at the Turkiye Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital were included in the study. Demographic, echocardiographic, for carotid and middle cerebral artery flow velocities [left and right main carotid artery (LCCA and RCCA), left and right internal carotid artery (LCCA and RCCA), left and right middle cerebral artery (LMCA and RMCA); highest systolic velocity (PSV), diastolic end velocity (EDV), pulsatility index (PI) and resistance index (RI)] color Doppler ultrasonographic and neurocognitive test data were analyzed. Results The mean follow-up of LVAD patients included in the study was 384.2 days (min: 92 max: 1426). There were 26 males (83.9%) in the LVAD group, 22 males (84.6%) in the HF group and 22 males (81.5%) in the SG group. The mean age of the LVAD group was 41 ± 14.1, the HF group was 48.8 ± 9.5, and the SG group was 42.1 ± 9.5 years. The velocity sequence for LCCA, LICA, RCCA-PSV is SG> HF> LVAD and there is a significant difference between the groups (pLVAD and SG>LVAD and there is a significant difference between groups (pHF (pLVAD and there is a significant difference [for both MCAs (pHF and SG>HF. There is a significant difference between velocities [for both analyzes (p0,05). However, there was a significant difference (p0,05).