Otoskleroz cerrahisinde intraoperatif ıv kortikosteroid kullanımının işitme fonksiyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 464013
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DALĞIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı arasında iletim tipi işitme kaybı nedeniyle opere edilen ve klinik otoskleroz tanısı alan ve intraoperatif steroid tedavisi alan hastalarda steroidin postoperatif işitme üzerine etkilerini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Ocak 2014 ile Ocak 2017 tarihleri arasında iletim tipi işitme kaybı nedeniyle opere edilip otoskleroz tanısı alan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. 18-64 (44,1±11,5) yaş arası 43 erkek (%40,6), 63 kadın (%59,4) toplam 106 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların intraoperatif IV enjeksiyon uygulamaları ve preoperatif – postoperatif odyometri değerleri incelenmiştir. Tüm hastalar , intraoperatif tek doz sistemik kortikosteroid enjeksiyonu uygulanan hastalar (Grup 1) ve IV kortikosteroid enjeksiyonu uygulanmayan hastalar (Grup 2) olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Gruplar preoperatif - postoperatif kemik yolu ve hava yolu işitme seviyeleri açısından değerlendirilmiş ve gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak araştırılmıştır. BULGULAR: Tüm hastalar, Grup 1 ve Grup 2'deki hastaların postoperatif kemik yolu ortalamaları 4000 Hz dışında diğer tüm frekanslarda preoperatif ortalamalarına göre anlamlı derecede düzelme göstermiştir. Ancak preoperatif- postoperatif kemik yolu ortalamaları değişimi açısından intraoperatif tek doz IV kortikosteroid uygulanan grup ile kortikosteroid uygulanmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. SONUÇ: İntraoperatif sistemik kortikosteroid uygulanan grup ile uygulanmayan grup arasında kemik yolu ve hava yolu değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Otoskleroz cerrahisi sırasında perioperatif sensorinöral işitme kaybını önlemek için rutin olarak sistemik kortikosteroid uygulanması gerekli değildir. Ancak operasyon sırasında iç kulak hasarına yol açacak durumlar oluştuğunda sensörinöral işitme kaybını engellemek için perioperatif kortikosteroid uygulanması yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: The purpose of this study is to investigate the effect of steroid on postoperative hearing in patients who have undergone clinical otosclerosis and who have received intraoperative steroid treatment because of conduction type hearing loss. METHODS: Between January 2014 and January 2017, 43 men (40.6%) and 63 women (59.4%) between 18-64 years of age (44,1 ± 11,5 years) who were diagnosed with otosclerosis due to conduction type hearing loss received 106 The patient was included in the study. Patients' intraoperative systemic injection and preoperative -postoperative audiometry values were retrospectively analyzed. All patients were divided into two groups as patients who received intra-operative single-dose systemic corticosteroid injections and patients who did not receive IV corticosteroid injections. The groups were evaluated in terms of preoperative - postoperative bone and airway levels and the differences between the groups were investigated statistically. RESULTS: Postoperative bone conduction averages of all patients in group 1 and group 2 were significantly improved at all frequencies except 4000 Hz compared to preoperative mean. However, there was no statistically significant difference between patient who received intra-operative single-dose IV corticosteroid injections group and patients who did not receive IV corticosteroid injections group in terms of preoperatively-postoperative air-bone conduction levels. CONCLUSION: There was no statistically significant difference between patient who received intra-operative single-dose IV corticosteroid injections group and patients who did not receive IV corticosteroid injections group in terms of preoperatively-postoperative air-bone conduction levels. It is not necessary to routinely administer systemic corticosteroids to prevent perioperative sensorineural hearing loss during otosclerosis surgery. However, perioperative corticosteroids may be helpful to prevent sensorineural hearing loss when there are conditions that can lead to inner ear damage during the operation.