Akut gastrointestinal kanamalı hastalarda karotis arter doppler akım hızının hastalık ciddiyeti ve şokla ilişkisi
Relationship of carotid artery doppler flow time between disease severity and shocks in patients with acute gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 464014
  2. Yazar: SEMA NUR KARADADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNSUR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Akut GIS kanaması hastaneye yatışların yaygın bir nedeni olan, potansiyel olarak hayatı tehdit edici bir abdominal acildir. Kanamanın şiddeti kronik anemiden akut hipovolemik şoka kadar değişen bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, acil servise GIS kanama semptom ve bulguları ile başvuran hastalarda yatak başı karotis doppler akım zamanı ölçümü ile şok durumunu erken belirlemek ve hastalığın ciddiyeti ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 25.05.2016-12.01.2017 tarihleri arasında GIS kanama nedeniyle başvuran 50 hasta ve tamamen sağlıklı 44 kontrol grubu olmak üzere toplam 94 kişi çalışmaya dahil edildi. Hastalar tedavi başlanmadan önce sedyede supin pozisyona alınarak karotis doppler akım zamanı, kardiyak döngü zamanı, karotis arter doppler akım hızı ve akselerasyon zamanı bakıldı. Sonra hastaların ayakları 45° pasif olarak kaldırılıp ölçümler tekrarlandı. Aradaki fark bulunarak hasta-kontrol grupları ve hasta grubunda endoskopi sonucuna göre aktif kanama saptanan ve saptanmayan hastalar karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen gruplar arasında yaş, cinsiyet, komorbiditeler (HT,DM,KAH) açısından fark yoktu (tümü için p>0.05). Yapılan ultrasonografik ölçümlerde karotis arter akım zamanı hasta grubunda 283±34msn, kontrol grubunda 311±30msn, karotis arter düzeltilmiş akım zamanı hasta grubunda 335msn (321-352 IQR %25-75), kontrol grubunda 350msn (337-367) olarak bulundu. Aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p0.05). Hasta grubunda aktif kanayan hastalarda ∆ düzeltilmiş akım zamanı 35msn (29-88), aktif kanamayanlarda 18msn (7-38) ve ∆ akım zamanı aktif kanayanlarda 32msn (16-45), aktif kanamayanlarda 8msn (3-24) olarak bulundu. Aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (sırasıyla p=0.01, p=0.005). ∆ düzeltilmiş akım zamanı 28.5msn olduğunda aktif GIS kanamasını saptamada negatif prediktif değer %96 (%95Cl %81-%99) olarak bulundu. Sonuç: GIS kanamalı hastalarda yapılacak olan karotis doppler akım zamanı ile hastanın volüm durumu hakkında yorum yapılabilir, aktif kanama ve şoka gidiş erken tanınarak erken müdahale şansı sağlanabilir. Hastalara acil servise başvuru anında yatak başı US yapılıp ∆ düzeltilmiş akım zamanı ölçülerek, hastalığın ciddiyeti ve aktif kanama varlığı veya yokluğu tahmin edilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Acute GIS bleeding is a common cause of hospitalizations and is a potentially life-threatening emergency situation of abdominal disorders. The severity of the bleeding is encountered in changing spectrum that varies from chronic anemia to acute hypovolemic shock. The aim of this study was to determine the early onset of shock and to assess the severity of the disease by measuring the time of bedside carotid doppler flow in patients presenting with symptoms and signs of GI bleeding. Material and Method: This is a single center prospective randomized control trial, was conducted in an emergency department of Kecioren Training and Research Hospital between 25.05.2016-12.01.2017. A total of 94 patients, including 50 patients who applied with GIS bleeding and 44 volunteer with healthy control group were included in the study. Patients were taken into the supine position to be evaluated with bedside carotid doppler before starting treatment. Carotid doppler flow time, cardiac cycle time, carotid artery doppler flow rate and acceleration time were measured. Then patients' feet were passively lifted 45° and the same parameters were measured. The difference between the two measurements was compared in the control group and in the patient group with and without active bleeding according to endoscopy results. Results: There were no differences in terms of age, sex, and comorbidity (hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease) between the groups included in the study (p>0.05 for all). In the carotid doppler measurements; carotid artery flow time was 283±34ms in the patient group, and 311±30ms in the control group, corrected carotid artery flow time was 335ms (321-352; median IQR 25%-75%) in the patient group and 350ms (337-367) in the control group. The difference between them was statistically significant (p0.05 for all). In the patient group; it was found that Δ corrected flow time was 35ms (29-88) in active bleeding patients, 18ms (7-38) in non-active bleeding patients and Δ flow time was 32ms (16-45) in active bleeding patients and 8ms (3-24) in non-active bleeding patients. The difference between them was statistically significant (p=0.01,p=0.005, respectively).The negative predictive value for detecting active GI bleeding was 96%(95%CI 81%-99%) when the Δ corrected current time was 28.5ms. Conclusion: The carotid doppler flow time in patients with GI bleeding can be helpful to interpret the volume status of the patient. Thus, the chances of early intervention provided to prevent shock by early recognition of active bleeding. At the time of admission to the emergency department, Δ corrected current time is measured by performing bedside US to estimate the severity of the disease and the presence or absence of active bleeding.