Kolonun ve rektumun preneoplastik lezyonları ve karsinomlarında CD10 ve CD74 ekspresyonunun tümör gelişimindeki rolü ve prognostik önemi ve kolorektal karsinomlarda BCL-2 ekspresyonunun önemi
The role of CD10 and CD74 expression in preneoplastic lesions and carcinomas of the colon and rectum in the tumor development and prognostic significance and the importance of BCL-2 expression in colorectal carcinomas
- Tez No: 464019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SEZA TETİKKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kolon kanseri gastrointestinal sistemin en sık malignitesi ve dünya genelinde morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerindendir. Son yıllarda KRK'lerde tümörlerin anatomik ve patolojik özelliklerinin yanında, stromal komponentin ve moleküler özelliklerinin de biyolojik davranışı ve tedaviye yanıtı belirlemede önemli olduğu tartışılmaktadır. Çalışmamızda düşük dereceli ve yüksek dereceli displazi gösteren kolorektal adenomlarla, kolorektal karsinomlarda CD10 ve CD74 ekspresyonuna yönelik boyanma paternleri ve tümör gelişimindeki öneminin değerlendirilmesi; ayrıca Bcl-2, CD10 ve CD74 ekspresyonunun kolorektal adenokarsinomlarda klinik-patolojik prognostik parametreler ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Hastanemizde adenokarsinom tanısı almış 71 olgu ile, düşük dereceli ve yüksek dereceli displazili adenom tanısı almış; toplam 44 (sırasıyla 21 ve 23) olgu retrospektif olarak patoloji raporları taranarak, çalışmaya alındı. İmmünhistokimyasal yöntemle kolorektal karsinom olgularına CD74, CD10 ve Bcl-2 antikorları; adenomlara ise CD74 ve CD10 antikorları uygulandı. CD10 ekspresyonu epitel ve stroma hücrelerinde, CD74 ve Bcl-2 ise yalnızca epitelyal hücrelerde değerlendirildi. CD10 ekspresyonu için, epitelyal-tümöral hücrelerde (tCD10) apikal membranöz ve sitoplazmik boyanma, stromal komponentte (sCD10) ise perikriptal stromal myofibroblastlardaki boyanma değerlendirildi; düşük ve yüksek ekspresyon gruplarına ayrıldı. tCD10 ve sCD10 ekspresyon düzeylerine göre olgular dört gruba ayrıldı. %5'ten az oranda boyanma varlığında grade 0; %5-30 oranda boyanma varlığında grade 1+; %30-60 oranda boyanma varlığında grade 2+; %60'tan fazla oranda boyanma varlığında grade 3+ olarak derecelendirildi. Grade 0 ve grade1+ düşük ekspresyon gösteren, grade2+ ve grade 3+ yüksek ekspresyon gösteren grup olarak kabul edildi. CD74 için epitelyal hücrelerde %10'un üzerinde lenfositlerle eşit şiddette boyanma varlığı CD74 pozitif olarak kabul edildi. Bcl-2 immünhistokimyasal değerlendirmesinde ise %10'dan fazla oranda, zemin ve çevre dokudan daha koyu renkte sitoplazmik boyanma paterni gösteren olgular pozitif olarak kabul edildi. Düşük dereceli displazili adenom, yüksek dereceli displazili adenom ve adenokarsinom gruplarının bu antikorlara yönelik boyanma paternleri ve klinik-patolojik prognostik parametreler ile ilişkisi karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, sıklık ve yüzde dağılımları) yanı sıra, ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız t testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colon cancer is the most common malignancy of the gastrointestinal system and it is one of the most common cause of morbidity and mortality worldwide. In recent years, it has been discussed that, in addition to the anatomical and pathological features of tumors in the CRCs, the stromal component and molecular features are important in determining the biological behavior and response to treatment. In our study, we aimed to evaluate the staining patterns of CD10 and CD74 expression in colorectal carcinomas and colorectal adenomas showing low grade and high grade dysplasia and their importance on tumor development, and also aimed to determine the relationship between Bcl-2, CD10 and CD74 expression in colorectal adenocarcinomas and evaluate the clinical-pathological prognostic parameters. In our hospital, 71 patients with adenocarcinoma, 21 patients adenoma with low grade dysplasia and 23 patients adenoma with high grade dysplasia patients were retrospectively included in the study by detection of their pathology reports. CD74, CD10 and Bcl-2 antibodies were administered to colorectal carcinoma cases and CD74 and CD10 antibodies were administered to the adenomas with low and high grade dysplasia by immunohistochemical methods. Expression of CD10 was assessed in epithelial and stromal cells; CD74 and Bcl-2 were assessed only in epithelial cells. We evaluated CD10 expression, as apical membranous and cytoplasmic staining in epithelial tumor cells (tCD10) and as pericryptal stromal myofibroblasts staining in stromal component (sCD10); and we separated them as the low and high expression groups. There were four groups according to the expression levels of tCD10 and sCD10. It was classified as Grade 0 in presence of less than 5% staining; Grade 1+ in the presence of 5-30% staining; Grade 2+ in the presence of 30-60% staining; Grade 3+ in the presence of more than %60 staining. Grade 0 and grade 1+ were considered as low expression group and grade 2+ and grade 3+ were considered as high expression group. For CD74, the presence of equal intensity staining with lymphocytes in epithelial cells over 10% was considered as CD74 positive. Cases were considered as positive when their immunohistochemical evaluation of Bcl-2 showed more than 10% staining and when the cytoplasmic staining pattern was darker than the ground and surrounding tissue. Adenoma with low-grade dysplasia, adenoma with high-grade dysplasia and adenocarcinoma groups were compared in relation to their staining patterns for these antibodies and with their clinical-pathological prognostic parameters. Statistical analyzes were performed using the NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program. In the evaluation of the data, descriptive statistical methods were used (mean, standard deviation, frequency and percentage distributions); also as well as independent t test for comparison of binary groups and chi-square test for qualitative data.