Adenoid vejetasyona bağlı nazal obstrüksiyonun nazal ses analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of nasal obstruction due to adenoid vegetation via nasal sound analysis
  1. Tez No: 464020
  2. Yazar: ALİ RIZA GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pediatrik yaş grubundan sık görülen adenoid hipertrofisi, ağız solunumuna, nazal konjesyona, hiponazal konuşmaya ve uyku apnesine yol açabileceği gibi kronik sinüzit ve rekürren otite de yol açabilmektedir. Adenoidektomi için karar vermede önemli olan adenoid hipertrofisini saptamada semptom skorlama yöntemleri gibi subjektif yöntemlerle, adenoid hipertrofisinin objektif olarak gösteren; palpasyon, ayna ile muayene, endoskopik muayene, düz grafi (lateral boyun grafisi), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve akustik rinometri gibi birçok tanı yöntemi vardır. Pediatrik yaş grubunda nazal kavitenin darlığı endoskopik muayeneyi sınırlamakta grafi ile değerlendirme hem radyasyon riski hemde yeterli doğrulukta bilgi vermemesi nedeniyle artık klinisyenler tarafından tercih edilmemektedir. Bu nedenlerden ötürü klinisyenler için adenoid hipertrofisini belirlemede noninvazif yöntemler herzaman ilgi odağı olmuştur. Tepe nazal inspiratuar akım (PNİF) ölçümü ve nazal ses analizi adenoid hipertrofisinde nazal obstrüksiyonu gösterme de noninvazif kolay ve ucuz bir yöntem olarak kullanılabilir. Bu çalışmada ki amacımız; çocuklarda zor olan adenoid muayenesi nedeniyle preoperatif ve postoperatif dönem de kolay uygulanabilen bir tanı metodu olan PNİF ve nazal ses analizi yöntemini kullanarak, endikasyon koymada bu testlerin değerini hesaplamak ve postoperatif dönemde adenoidektominin effektivitesini değerlendirmektir. Bu çalışma, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz kliniğinde yürütüldü. Prospektif klinik çalışma olarak tasarlandı. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yerel Etik Kurulu tarafından onaylandı. Hastaların ailelerinden aydınlatılmış onam alındı. Haziran 2016-Eylül 2016 tarihleri arasında hastanemiz KBB kliniğine başvurup adenoidektomi operasyonu planlanan 3-16 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara operasyon öncesi nazal ses analizi ve PNİF testi yapıldı ve adenoid hipertrofisi semptomları ile ilgi sorular sorularak skorlama yapıldı. Postoperatif 1.ayında hastalara nazal ses analizi ve PNİF testi yapıldı ve semptom skorlaması tekrarlandı.Çalışmaya 26 erkek 15 kız toplam 41 hasta dahil edildi. 32 hastaya sadece adenoidektomi, 5 hastaya adenoidektomi+bilateral ventilasyon tüpü uygulanması, 3 hastaya adenoidektomi+bilateral miringotomi, 1 hastaya ise revizyon adenoidektomi operasyonu uygulandı. Postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Adenoid hypertrophy frequently seen in pediatric age group can cause mouth breathing, nasal congestion, hyponasal speech and sleep apnea as well as chronic sinusitis and recurrent otitis. Adenoid hypertrophy is determined subjectively by symptom scoring and objectively by numerous diagnosis methods such as palpation, physical examination with mirror, endoscopic examination, plain radiography (lateral neck radiogram), magnetic resonance imaging (MRG), and acoustic rhinometry. However cooperation of pediatric age group limits palpation and examination with mirror. Due to these reasons, non-invasive methods have always been the center of attention for clinicians to determine the adenoid hypertrophy. Peak nasal inspiratory flow rate measurement and nasal sound analysis can be used as a non-invasive easy and cheap method for showing nasal obstruction in adenoid hypertrophy. The purpose of this study is to calculate the value of the tests for indication and to assess the effectivity of adenoidectomy in postoperative period by using PNIF, which is an easily applicable diagnosis method, and nasal sound analysis method in preoperative and postoperative periods due to the hard adenoid examination in children. This study was conducted at Istanbul Training and Research Hospital Otorhinolaryngology Clinic. It was designed as a prospective clinical study. It was approved by the Ethical Committee of Istanbul Training and Research Hospital. Informed consents were obtained from the families of the patients. The patients aged between 3 and 16 years, who applied to the ENT clinic of our hospital between June 2016 and September 2016 and for whom adenoidectomy operation was planned, were included in the study. Nasal sound analysis and PNİF test were applied to the patients before the operation and scoring was done by asking questions regarding the symptoms of adenoid hypertrophy. In postoperative 1st month, nasal sound analysis and PNIF test were applied to the patients and symptom scoring was repeated. Totally 41 patients, including 26 male patients and 15 female patients, were included in the study. 32 patients underwent only adenoidectomy, 5 patients underwent adenoidectomy+bilateral ventilation tube, 3 patients underwent adenoidectomy+bilateral myringotomy, and 1 patient underwent revision adenoidectomy operation.