Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran çocukların 24 saatlik elektrokardiyografi sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of results of 24 hour electrocardiography of children administrating child cardiology policlinic
- Tez No: 464021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalarda aritmi sıklığının ve dağılımının belirlenmesi amaçlandı. Yöntem ve gereç: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Kardiyoloji Polikliniğinde Ocak 2013-Aralık 2016 tarihlerinde 3 yıllık periyotta Holter monitörizasyonu ile değerlendirilen çocukların dosya kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Aritmilerin sıklığı, cinsiyet ve yaş grupları arası dağılımı, eşlik eden yapısal kalp hastalığı tespit edildi. Bulgular: Çalışmaya 465 çocuk dahil edildi. Çalışma bireylerinin 215'i erkek (%56.7), 250'si kız (%43.3) idi. Bireylerin yaş aralığı 1 gün -18 yıl, ortalama yaş 11.74 ± 0.19 yıl idi. Aritmi, tüm bireylerin %41.3'ünde tespit edildi. Sırasıyla SVE %20.2, VES %15.5, SVE+ VES birlikteliği %4.1, Wandering atriyal pace %3.9 sıklığında tespit edildi. Aritmi 6-18 arası yaş grubunda en sık saptandı. Aritmik hastaların %32.4'ünde anormal Ekokardiyografi bulguları tespit edildi. Genel olarak hastaların 25'inde romatizmal kalp hastalığı tespit edildi. Mitral yetmezlik, en sık romatizmal kalp hastalığı bulgusu olarak tespit edildi. Sonuç: Çocuklarda genellikle kısa sürdüğü veya bulgu vermediği için aritmiyi tespit etmek zordur. Bu nedenle Holter monitorizasyonu, aritminin tespit edilmesinde önemli bir tanı aracıdır. Uygulanması kolay ve invaziv olmayan Holter monitörizasyonunun aritmilerin tanı, izlem ve tedavisinde son derece yararlı olduğu çalışmamızca desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to determine incidence, distribution of arrhythmias in patients admitted to pediatric cardiology clinic. Material and method: We analyzed children file records, whose assessed by Holter monitorization between January 2013 - December 2016 in Konya Training and Research Hospital Pediatric Cardiology Clinic retrospectively. Prevalence of arrhythmias, gender, distribution between age groups, presence of congenital heart diseases were examined. Results: 465 individuals were included in the study. 215 of the individuals were male (%46.2) and 250 were female (%53.8).The age range of individuals was 0-18 years and the mean age was 11.74 ± 0.19 years. Arrhythmias was determined in %41.3 of all indiviudals. Supraventricular extrasystoles (SVE) (20.2%), ventricular extrasystoles (VES) (15.5%), SVE+VES (4.1%), wandering atrial pacemaker (3.9%) respectively. Arrhythmias were the mort frequent in 6-18 year age of group. . Abnormal echocardiography findings were detected in 32.4% of arrhythmic patients. In the patients with echocardiographic examination, 25 of them had rheumatic heart disease. Mitral insufficiency was the most common finding of rheumatic heart disease. Conclusion: It is often difficult to detect arrhythmia in children because they usually do not give symptoms or are short-lived. Therefore, holter monitoring is an important diagnostic tool for detecting arrhythmia. The application was supported without studying that the easy and non-invasive HM was extremely useful in the diagnosis, monitoring and treatment of arrhythmias.