Spinal anestezi altında opere olacak ileri yaş hastalarda preoperatif açlık süresinin vital parametreler ve EKG verileri üzerine etkisi
Effect of preoperative hunger duration on vital parameters and ECG data in elderly pati̇ents WHO will be operated BY spinal anesthesia
  1. Tez No: 464029
  2. Yazar: OĞUZHAN YENİAY
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ TUNCEL TEKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Preoperatif açlık ve susuzluk süresinin hastaların cerrahi sırasındaki vital parametrelerinde ve EKG bulgularındaki değişikliklere etkilerini araştırarak literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Spinal anestezi altında ortopedik ve ürolojik cerrahi uygulanan, 60 yaş üstü ASA1-2-3 hasta kondisyonuna sahip elektif cerrahi yapılan 211 hasta prospektif olarak incelendi. Elektif ortopedik ve ürolojik cerrahi geçirecek bu hastaların demografik özellikleri, preoperatif açlık ve susuzluk süreleri, preoperatif aldıkları sıvı, uygulanan spinal anesteziğin dozu ve gelişen sempatik blokaj seviyesi kayıt altına alındı. Hastalar öğlen saat 12 den önce ve 12 den sonra operasyona girenler şeklinde 2 guruba ayrıldı; OAB, KAH, sPO2 ve EKG iskemi bulguları gelişip gelişmediği ameliyat öncesi, spinal enjeksiyondan hemen sonra ve spinal enjeksiyon sonrası 2. 5. 15.ve 30. dakikalarda karşılaştırılaştırıldı. Vucut ısıları ameliyata girişte kayıt altına alındı. EKG karşılaştırmasında ameliyathanede rutin her hastaya uygulanan kardiyak monitorizasyon ve monitörlerin dijital analiz özelliği kullanıldı. İskemik bulgular (T negatifliği, ST segment değişiklikleri) açısından karşılaştırılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 72,5±7,8 yıl olup, hastaların %61,6'sı erkekti. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, operasyon grupları, komorbidite varlığı, operasyon tipleri ve preop sıvı replasmanı, uygulanan spinal anestezik ve gelişen sempatik blok seviyesi açısından farklılık saptanmadı (p>0,05). Hastaların ortalama susuzluk süresi 11±3,7 saat ve açlık süresi 13,6±3,5 saat olarak ölçüldü. Öğleden sonra opere edilen hastaların susuzluk ve açlık süresi anlamlı olarak daha uzundu (p0,05). Grupların OAB ve KAH'larının zaman içindeki değişimindeki farklılık anlamlıydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to contribute to the literature by investigating the effects of preoperative fasting and thirst duration on vital parameters and ECG findings during surgery. Materials And Methods: 211 patients over 60 years old who underwent elective orthopedic and urological surgery under spinal anesthesia and who has ASA 1-2-3 patient condition were prospectively studied. Demographic features, preoperative hunger and thirst duration, preoperative fluid administered intravenously, spinal anesthetic dose, and sympathetic blockade level of patients who undergo elective orthopedic and urological surgery were recorded. The patients were divided into 2 groups as those who entered the operation after 12 o'clock and before 12 o'clock. Whether the findings of MAP, HR, sPO2 and ECG ischaemia develop; were compared before surgery, immediately after spinal injection, and after spinal injection at 2nd, 5th, 15th and 30th minutes. Body temperature was recorded at the beginning of the operation. In the ECG comparison, cardiac monitorization applied to every patient in the operating room and digital analysis of the monitors were used. Ischemic findings (T-negativity, tapering and ST-segment changes) were compared. Findings: The mean age of the patients in our study was 72.5 ± 7.8 years and 61.6% of the patients were male. There were no significant differences in terms of age, sex, body mass index, operative groups, presence of co - morbidities, types of operation and preoperative fluid replacement, spinal anesthesia applied and sympathetic block level bewtween groups (p> 0,05). The mean duration of thirst was 11 ± 3.7 hours and hunger was 13.6 ± 3.5 hours. Duration of thirst and hunger were significantly longer in patients who were operated at the afternoon (p 0.05). The difference in the changes of MAP and HR of the groups over time was significant (p 0.05).