Kalça fraktürü nedeniyle opere olanhastalarda yapılan perikapsüler sinir grubu (PENG) bloğu ile lokal infiltratif analjezininklinik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical effects of pericapsular nerve group (PENG) block and local infiltrative analgesia in patients operated for hip fracture
- Tez No: 923602
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BAKAN, DR. ERMAN ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET AMAÇ: Kalça cerrahisi, özellikle ileri yaş gruplarında sıkça uygulanan ve postoperatif dönemde şiddetli ağrıya neden olan majör bir operasyondur. Kırık nedeniyle preoperatif dönemde de ağrı mevcut olup pozisyon değişikliklerinde zorluklar yaratmaktadır. Çalışmamızda primer amacımız kalça fraktürü nedeniyle spinal anestezi altında opere edilen hastalarda spinal blok öncesi USG eşliğinde yapılan PENG bloğu ile operasyon sonunda periartiküler alana uygulanan LİA'nın postoperatif ilk 24 saatteki ağrı skorlarına, opioid tüketimine ve komplikasyonlara etkisini karşılaştırmak, ikincil amacımız ise PENG bloğun spinal pozisyonlama ağrısını azaltmad etkisine bakmaktı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmaları Etik Kurul onayı alındıktan sonra Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde 01.08.2023 ile 01.08.2024 tarihleri arasında kalça fraktürü nedeniyle opere edilen hastalar dahil edilerek tek merkezli, prospektif gözlemsel olarak yapılmıştır. ASA sınıflaması I-III arasında olan, 18 yaş üstü, spinal anestezi altında kalça cerrahisi planlanan çalışmaya alındı. Spinal anestezi öncesi USG eşliğinde PENG bloğu yapılan hastalar Grup P (n:40) ve operasyon sonunda cerrah tarafından periartiküler alana LİA uygulanan hastalar Grup L (n:40) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri olarak yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, ASA skorları, fraktür yerleri, uygulanan analjezik yöntem ve operasyon süreleri kaydedildi. Her iki gruba da anestezi yöntemi olarak spinal anestezi oturur pozisyonda yapıldı. Hastaların ameliyathaneye geliş, spinal anestezi öncesi ve sırasındaki VAS skorları, spinal anestezi sırasındaki opioid ihtiyacı, EOSP skorları kaydedildi. İntraoperatif dönemde hastaların 15 dakika arayla VAS skorları, vital değerleri, opioid ihtiyacı, komplikasyonları kaydedildi. Hastaların postoperatif erken dönemde 0, 3, 6, 12 ve 24. saatlerdeki VAS skorları ve vital değerleri, ilk opioid analjezi ihtiyacı, toplam opioid analjezi ihtiyacı, bulantı-kusma ve diğer komplikasyonları, 2 segment gerileme zamanı, hastaların hastanede yatış süreleri ve Bromage 0 olma zamanları kaydedildi. Postoperatif dönemde her hastaya rutin olarak asetaminofen 1gr IV 3x1 rutin verildi. Hastaların takipleri sırasında asetaminofene rağmen VAS skoru 4'ün üzerindeki hastalara tramadol 100 mg IV verildi ve saatleri kaydedildi. Hastalar telefonla aranarak postoperatif 45. gündeki VAS skorları sorgulanarak kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hastaların yaşları 24 ile 96 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 75,71±13,07 yıl olarak bulundu. Hastaların %71,25'i (n=57) kadın ve %28,75'i (n=23) erkek olduğu, kadınlarda ortalama yaş 78,75±8,76 yıl, erkelerde ortalama 68,17±18,28 yıl olarak bulundu. Tüm hastaların ASA skorları incelendiğinde, %23,75'i (n=19) ASA II ve %76,25'i (n=61) ASA III olarak saptandı. Grup P'deki hastaların blok öncesi (ameliyathaneye geliş) istirahat halinde VAS skorları Grup L'ye göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek, spinal öncesi (istirahat halinde) ve spinal sırasındaki VAS Skorları ile spinal sırasındaki (pozisyonlama) opioid ihtiyacı Grup L'ye göre anlamlı şekilde daha düşük bulundu (p0,05). Postoperatif VAS skorları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Postoperatif 6. saatte Grup P'nin (3,77 ± 1,25) VAS skoru, Grup L'den (2,88 ± 0,82) daha yüksek bulundu (p0,05). Postoperatif dönemde, ilk opioid verme zamanı, ilk 24 saatte verilen toplam opioid miktarları açısından açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Ayrıca postoperatif 45. gündeki istirahatte ve eforla ölçülen VAS skorları değerlendirildiğinde Grup P ile Grup L arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05). Bromage 0 olma zamanı gruplararası fark görülmedi (p>0,05). Çalışmaya alınan hastaların tamamının 1 aylık mortalitesi %17,5 (n:14), 6 aylık mortalitesi %37,5 (n:30) ve 1 yıllık mortalitesi %40 (n:32) olarak bulundu. Her üç zaman diliminde de mortalite oranları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05). SONUÇ: Çalışmamız, hem PENG bloğu hem de LİA'nın postoperatif dönemde benzer şekilde analjezik etkinlik gösterse de spinal anestezi öncesinde uygulanan PENG bloğunun spinal pozisyonlama sırasındaki ağrıyı etkili bir şekilde azalttığı, daha az opioid ihtiyacı gerektirdiği ve spinal pozisyon verilme işlemini kolaylaştırdığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Hip surgery is a major procedure frequently performed, especially in elderly patients, and is associated with severe postoperative pain. Preoperatively, pain due to fractures is already present and complicates positional changes. The primary aim of our study was to compare the effects of ultrasound-guided pericapsular nerve group (PENG) block performed prior to spinal anesthesia and periarticular local infiltration analgesia (LIA) administered at the end of surgery on postoperative pain scores, opioid consumption, and complications within the first 24 hours. The secondary aim was to evaluate the effectiveness of the PENG block in reducing pain during spinal anesthesia positioning. Materials and Methods: This single-center, prospective observational study was conducted in the operating theater of Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital between August 1, 2023, and August 1, 2024, following ethical approval from the Ümraniye Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee. Patients over 18 years of age, classified as ASA I-III, and scheduled for hip surgery under spinal anesthesia were enrolled. Patients were divided into two groups: Group P (n=40), where ultrasound-guided PENG block was administered before spinal anesthesia, and Group L (n=40), where periarticular LIA was applied by the surgeon at the end of the operation. The patients' demographic and clinical data, including age, sex, comorbidities, ASA scores, fracture sites, analgesic methods applied, and operation times, were recorded. In both groups, the spinal anesthesia procedure was performed in the sitting position. VAS (Visual Analog Scale) scores at the time of arrival in the operating room, before and during spinal anesthesia, opioid requirements during spinal anesthesia, and EOSP (Ease of Spinal Positioning) scores were recorded. Intraoperative VAS scores were recorded every 15 minutes, along with vital signs, opioid requirements, and complications. Postoperatively, VAS scores and vital parameters were evaluated at 0, 3, 6, 12, and 24 hours. The times to the first opioid use, total opioid consumption within 24 hours, nausea-vomiting episodes, other complications, two-segment regression times, hospital stay durations, and times to achieve Bromage 0 were noted. All patients received routine IV acetaminophen (1 g, 3×1) during the postoperative period. For patients reporting VAS scores >4 despite acetaminophen, 100 mg of IV tramadol was administered, and the timing was recorded. Additionally, patients were contacted via phone and their VAS scores on postoperative day 45 were collected. Results: The patients' ages ranged from 24 to 96 years, with a mean age of 75.71 ± 13.07 years. Of the participants, 71.25% (n=57) were female, and 28.75% (n=23) were male. The mean age was 78.75 ± 8.76 years in females and 68.17 ± 18.28 years in males. Based on ASA classifications, 23.75% (n=19) of the patients were classified as ASA II, and 76.25% (n=61) as ASA III. In Group P, preoperative (on arrival at the operating room) VAS scores at rest were significantly higher compared to Group L, whereas VAS scores before spinal anesthesia (at rest), during spinal anesthesia, and opioid requirements during spinal anesthesia (for positioning) were significantly lower in Group P (p0.05). Postoperative VAS scores were similar between the groups (p>0.05). However, at the 6th postoperative hour, Group P demonstrated higher VAS scores (3.77 ± 1.25) compared to Group L (2.88 ± 0.82) (p0.05). There were no significant differences between the two groups in terms of time to first opioid use or total opioid consumption within the first 24 hours (p>0.05). Similarly, no statistically significant differences were found regarding the rest and exertion-related VAS scores on postoperative day 45, nor in the time to achieve Bromage 0 (p>0.05). The observed mortality rates across the study cohort were 17.5% (n=14) at one month, 37.5% (n=30) at six months, and 40% (n=32) at one year postoperatively. There were no statistically significant differences in mortality rates between the groups at any of these time intervals (p>0.05). Conclusion: Our study demonstrated that both PENG block and LIA have similar efficacy in postoperative analgesia. However, PENG block, when administered before spinal anesthesia, significantly reduced pain during positioning, decreased opioid requirements, and facilitated spinal positioning more effectively. This highlights PENG block as a valuable option for improving patient comfort and procedural efficiency during hip surgery.