Periferik sinir tamirlerinde ven greftleri kullanılarak sütürlerin rejenerasyon bölgesinden uzaklaştırıldığı ve ven greftinin kemik kaynaklı mezenkimal kök hücrelere rezervuar olarak kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirilmesi ve uç uca epinöral sinir tamirleriyle karşılaştırılmalı analizi
Development of A new method in which sutures are moved away by using A vein graft and vein graft is used as A reservoir for mesenchymal stem cells and comparative analyses of this method with traditional epineural nerve repair
  1. Tez No: 464054
  2. Yazar: ALİ EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT TURANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ven grefti kullanılarak sütürsüz periferik sinir tamir tekniği tanımlayarak bu tekniği epinöral sinir tamirleriyle kıyaslamaktı. Ayrıca ven grefti kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücreler (BMSC) için rezervuar olarak kullanılarak primer sinir tamirlerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Metod: Otuz Wistar Albino sıçan rastgele beş gruba ayrıldı. Siyatik sinir kesildi. İlk grupta (K) epinöral tamir uygulandı. İkinci grupta (SV) epinöral tamir üzerine ven grefti sarıldı. Üçüncü grup (MSV), SV grubu gibi tamir edilerek ven içine BMSC enjekte edildi. Dördüncü grupta (V) ven grefti ile sütürsüz tamir uygulandı. Beşinci grup (MV), dördüncü grup gibi tamir edilerek ven içine BMSC enjekte edildi. Fonksiyonel iyileşme pinprick, toespread testleri ve siyatik fonksiyon indeksi (SFI) ile değerlendirildi. Sinir rejenerasyonu aynı zamanda gastroknemius kas indeksi ve immunohistokimyasal analizle değerlendirildi. Bulgular: Pinprick ve toespread testleri açısından gruplar arasında fark izlenmedi. SFI 4 ve 8. haftalarda fark göstermezken, 12.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to define a sutureless peripheral nerve repair technique using a vein graft and compare it to epineural repair with or without wrapped vein. The vein grafts were also used as a reservoir for bone marrow-derived stem cells (BMSC) and their effects on primary nerve repair was investigated. Methods: Thirty Wistar Albino rats were randomly divided into five groups. The sciatic nerve was transected. In the first group (K), epineural repair was performed. In the second group (SV), an epineural repair was wrapped with a vein graft. The third group (MSV) were treated like SV group and BMSC was injected into the vein. In the fourth group (V), sutureless repair with vein graft was performed. The fifth group (MV) was treated like V group and BMSC was injected. Functional recovery was evaluated with pinprick, toe spread tests and sciatic nerve index (SFI). Nerve regeneration was also assessed by gastrocnemius index and immunohistochemical analysis. Results: There was no difference in pinprick and toe spread tests between the groups.