Preterm eylemde otofaji mekanizması bozuklukları
Autophagy mechanism disorders in preterm action
- Tez No: 464053
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Preterm doğum, gebeliğin 37. haftasından önce sonlanması durumudur. Preterm doğumların % 70-80'i spontan preterm eylem nedeniyle gerçekleşmektedir. Preterm doğum hızı, dünyada % 11 civarındadır. Preterm eylem ve doğum, neonatal morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Ancak halen spontan preterm eylemin patofizyolojisi net olarak ortaya konulamamıştır. Otofaji (Tip II programlı hücre ölümü), protein ve diğer subsellüler hücresel elemanların lizozomal degradasyonundan sorumlu intrasellüler yıkım sistemidir. Çoğunlukla intrasellüler stresin arttığı durumlarda aktive olmaktadır. Otofaji sürecinin bozulması; erken gebelik kayıpları ve preeklampsi ile ilişkilendirilmiştir. Biz bu çalışma ile, perinatal morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni olan preterm eylemin patofizyolojisinde yer alan hormonal faktörleri etkileyebilecek otofaji gen ekspresyonu bozukluklarını saptamayı amaçladık. Çalışmaya 34 hafta altında preterm doğumla sonuçlanmış 16 gebe ve kontrol grubu olarak komplikasyonsuz tekil, mükerrer sezeryan endikasyonu ile term sezaryen doğum ile sonuçlanan 6 gebelik dahil edildi. Hastalardan alınan plasental örneklerde otofaji mekanizmasında yer alan gen gruplarının profilleri RT-PCR (Reverse transcriptase-Polymerase chain reaction) yöntemi ile değerlendirildi. Çalışmamızda yer alan preterm ile sonuçlanan hasta grubu; kontrol grubu ile karşılaştırıldığında BECN1, ATG7, ATG5, ATG12, ATG16L1, TP53, IRGM, ULK1, ESR1 ve TNF genlerinin ekspresyonunda anlamlı derecede azalma tespit edildi. Preterm eylemde otofaji mekanizmasındaki bozuklukların (otofajinin anormal artması ya da azalması, kısaca disregülasyonu) saptanması, konunun şimdiye kadar bu açıdan yeterince değerlendirilmemiş olması açısından anlamlı olduğu kanaatindeyiz. Birçok faktör tarafınca etkilenenen gebelik fizyolojisi, plasental yapı ve metabolik değişiklikler göz önünde bulundurularak geliştirilen hayvan modellerinde ve bu çalışmaların ışığında yapılacak insan çalışmalarında, gebelik ve doğum süreçlerinde otofajinin rollerinin tanımlanacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Preterm birth is defined as termination of pregnancy before completed 37 weeks. 70-80% of preterm births are consequence of spontaneous preterm labor. It is estimated that preterm birth rate is 11%, worldwide. It is the most important cause of neonatal morbidity and mortality. That said, pathophysiology of preterm birth has not been defined, yet. Autophagy (Type-2 programmed cell death), is defined as an intracellular degradation process responsible of lysosomal degradation of proteions and other subcellular elements. It is activated in cases associated with increased intracellular stress. Autophagy-related disturbances has been related to early pregnancy complications and preeclampsia. In this study, we aimed to define autophagy gene expression alterations that could lead to effect hormonal factors associated with preterm labor and birth. There were 16 cases whom ended up with preterm birth before 34 weeks of gestation were included. Control cases composed of 6 cesarean births, with the indication of previous cesarean section. Placental samples were collected immediately after birth. Autophagy related genes were analysed with RT-PCR (Reverse transcriptase-Polymerase chain reaction). Compared to controls, expressions of BECN1, ATG7, ATG5, ATG12, ATG16L1, TP53, IRGM, ULK1, ESR1 and TNF genes were down-regulated. Dysregulation of autophagy in preterm birth has not been widely evaluated, yet. Physiological changes of pregnancy are altered by many mechanisms. We are in the opinion that with animal and human studies, role of autophagy in pregnancy and labor could be defined in the near future.