Selçuk Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesi'nde 2012-2015 yılları arasında görülen vankomisin dirençli enterokokların dağılımı ve irdelenmesi
Distribution and evaluation of vancomycin resistant enterococci seen in Selcuk University Medical Faculty Hospital between 2012 and 2015
  1. Tez No: 464077
  2. Yazar: AYŞE TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUA SÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2012-2015 Yılları Arasında Görülen Vankomisin Dirençli Enterokokların Dağılımı ve İrdelenmesi Dr. Ayşe Torun Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Uzmanlık Tezi/ Konya, 2017 Son yıllarda hastane enfeksiyonu etkeni olarak giderek artan oranda görülen vankomisin dirençli enterokok (VRE) enfeksiyonları ülkemizde ve tüm dünyada ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada hastanemizdeki VRE sorununun gözden geçirilmesi amaçlandı. Bu çalışmada 1 Ocak 2012 -31 Aralık 2015 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi servis ve yoğun bakımlarında takip edilen, çeşitli kültürlerinde VRE üreyen 112 olgunun verileri retrospektif olarak hasta dosyaları taranarak değerlendirildi. Yıllara göre VRE olgularının dağılımına bakıldığında 2013 yılında 13 olgu (% 11.6), 2014 yılında 23 olgu (% 20.5) ve 2015 yılında ise 76 olgu (% 67.9) saptandı.
Özet (Çeviri)
Distribution and Evaluation of Vancomycin Resistant Enterococci Seen in Selcuk University Medical Faculty Hospital between 2012 and 2015 Dr. Ayşe Torun Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Konya, 2017 Prevailing at increasing rates as a cause of hospital infections in recent years, the vancomycin resistant enterococcus (VRE) infections pose a serious problem in our country and across the world. This study aims at providing an overview of the VRE problem in our hospital. The data of 112 patients who were monitored in the clinics and intensive care units of Selcuk University Medical School Hospital between 1 January 2012 and 31 December 2015 and who had growth of VRE in their various cultures were reviewed retrospectively by going through the patient files. Looking at the distribution of VRE cases by years, we see 13 cases in 2013 (11.6%), 23 cases in 2014 (20.5%) and 76 cases in 2015 (67.9%). Of these cases, 71 (63.4%) were colonized, 15 (13.4%) infected and 26 (23.2%) both colonized and infected.