Göğüs duvarı deformitelerinde antropometrik ölçümler ile pektus indeksinin kıyaslanması
Comparison between anthropometric measurements and pectus index in chest wall deformities
- Tez No: 464078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pektus ekskavatum, çocukluk çağının en sık görülen göğüs duvarı deformitesidir.Ameliyat öncesi hasta değerlendirilmesinde en yaygın kabul gören yöntemlerden biri pektus indeksidir. Bu çalışmada, göze estetik gelmeyen derinlik algısının ölçülmesi, radyolojik tetkik bağımlı ölçümlemeler yerine basit, ucuz, etkili ve fizik muayene ya da antropometrik ölçümlerle objektif bir kriter ortaya koyulması amaçlanmış, pektus indeksi ile antropometrik ölçümler karşılaştırılmıştır. Bu amaçla pektus ekskavatum tanısı olan ve cerrahi düzeltme kararı alınmış 18 hasta çalışmaya dahil edildi. Sternal deformitenin derinliği, antropometrik ölçümlemeler, pektus indeksleri, EKO ve SFT bulguları, hasta semptomları sınıflandı. Pektus indeksi ve sternumdaki derinlik arasında anlamlı fark saptanmadı. Estetik kaygılarla başvuran ve derinliği 1,2cm ve üzeri hastalar göğüs cerrahisi uzmanı değerlendirmesinde ameliyat endikasyonu olan hasta olarak değerlendirildi. Bu bulular ameliyat endikasyonu saptanan hastalar için pektus indeksi pozitifliğinin anlamlı olmadığını göstermiştir. Bu çalışmaya göre pektus indeksinden bağımsız olarak 1,2cm ve daha derin sternal deformitelerde ameliyat endikasyonu mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Pectus excavatum is the most commonly seen chest wall deformity of childhood age. One of the most widely accepted method in preoperative patient evaluation is pectus index. In this study, it is aimed to measure the depth perception which is not aesthetic; aimed to establish an objective criteria which is simple, cheap, effective and can be measured with physical examination or anthropometry instead of radiological examination dependent measurements. Anthropometric measurements and pectus index were compared. For this purpose, 18 patients who has pectus excavatum and who were planned to surgical repairment were included to the study. Sternal deformity's depth, anthropometric measurements, pectus indexes, echocardiography and pulmonary function test results and patient symptoms were classified. There were no significant difference between pectus index and sternal depth. Patients who were referred with aesthetic complaints and whose sternal deformity depth was 1,2 cm or deeper were evaluated as patients who have surgical indication by thoracic surgeon. These indings showed that, positivity of pectus index is not significant for patients who were determined as patients with surgical indication. According to this study, there's surgical indication in patients whose sternal depth is 1,2 cm and higher, regardless of the pectus index.