Acil servise başvuran erişkin hastalarda derin hiponatreminin mortalitesi
The mortality of deep hyponatremia in adult patients admitted to emergency service
- Tez No: 464085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 01.01.2014-31.12.2015 tarihleri arasında başvuran ve acil laboratuar tetkiklerinde serum sodyum düzeyi 125 mEq/L' den düşük tespit edilen 18 yaş ve üstü hastaların mortalite oranlarını tespit etmeyi amaçladık.Yapacağımız retrospektif araştırmaya etik kurul onayı alındıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 01.01.2014-31.12.2015 tarihleri arasında başvuran ve yapılan acil biyokimya tetkiklerinde serum sodyum düzeyi 125 mEq/L' den düşük tespit edilen,18 yaş ve üzeri hastalar alındı. 18 yaşından küçük olanlar, gebeler, yapılmış biyokimya tahlillerinde hiperglisemi tespit edilmiş olup düzeltilmiş serum sodyum değeri 124 mEq/L' den yüksek olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Derin hiponatremik hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikayeti, ek hastalıkları, acilden taburcu ve yatış durumları, yatış süreleri, exitus olan hastaların 1 ay, 2 ay, 3 ay, 4 ay ve 4 aydan büyük mortalite durumları incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılarak birbirleri ile karşılaştırıldı.Çalışmaya 221 hasta dahil edildi. Hastaların 118' i (%53,4) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 75 (25-100) yıldı. Ortalama serum sodyum düzeyleri 121 (117-123) mEq / L idi. En sık başvuru şikayetinin sırasıyla nefes darlığı 61 (%27,6), bulantı- kusma 36 (% 16,3) ve iştahsızlık 34 (%15,4) idi. Hastaların 137' sinde (%62) hipertansiyon, 69' unda (%31,2) koroner arter hastalığı, 63' ünde (%28,5) konjestif kalp yetmezliği, 51 tanesinde (%23,1) malignite en sık eşlik eden hastalıklar olarak tespit edildi. En çok konsültasyon istenen klinik dahiliye 115 (%52,0) idi. Ortalama yatış süresi 6 (3-12) gündü. 221 hastanın 102 (%46,2)'si exitus olmuştu. Yatan hastalarda mortalite oranı daha yüksektir. Hastaların 117 tanesi (%52,9) kronik hiponatremikti. Exitus olan hastalardan 71 (%69,6)'i ise ilk başvuru sonrası tedavileri düzenlenip taburcu edilmişler daha sonra exitus olmuşlardır. Kronik hiponatremili hastalarda mortalite daha sık görülmüştür. Exitus olan ve yaşayan hastaların ortalama serum sodyum değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Mortalite grupları arasında ortalama sodyum düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.Çalışmamızda derin hiponatremi kadınlarda ve yaşlılarda daha sık izlenmiştir. Cinsiyetler arası mortalite açısından fark tespit edilmemiştir. Eşlik eden hastalıkların varlığı hiponatremiyi mortalitenin tek sorumlusu tutmaktan bizi uzaklaştırır. Hastaların semptomlarının hiponatremiye sekonder olduğu kesin değildir. Derin hiponatremi acil servisten konsültasyon istenmesinin ve hastane yatışlarının önemli bir nedeni olarak gözükmektedir. Çalışmamızda derin hiponatremi ile mortalite arasında anlamlı ilişki olduğu izlenmiştir. Mortalite, mortalite süresi ve serum sodyum değerleri arasında anlamlı bir ilişki bu çalışmada izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
We are going to conduct this research retrospectively, after the approval of the ethics committee. Patients whose admitted to the emergency service of RTEU Eğitim ve Araştırma Hospital between the date of 01.01.2014 - 31.12.2015 and serum sodium level was lower than 125 mEq / L in emergency biochemical tests, 18 years old and older were included in this study. Patients who are pregnants or younger than 18 years old were not included in the study. Also hyperglycemic patients who had corrected sodium level of 125 mEq/L were not included too. Patients' age, gender, complaints of admission, additional diseases, discharge and admission status, duration of hospitalization, stituation of 1 month, 2 months, 3 months, 4 months and over then 4 months mortalities were examined. Patients' age, gender, complaints of admission, additional diseases, discharge and admission status, duration of hospitalization, the stituation of 1 month, 2 months, 3 months, 4 months and more than 4 months mortalities were researched. The statistical analyzes of the data obtained were compared with each other.221 patients were included in the study. 118 (53.4%) of the patients were female. The average age of patients was 75 (25-100) years. The mean serum sodium level was 121 (117-123) mEq / L. The most seen complaints were respiratory distress 61 (27.6%), nausea-vomiting 36 (16.3%) and loss of appetite 34 (15.4%). 137 (62%) of the patients had hypertension, 69 (31,2%) coronary artery disease, 63 (28,5%) congestive heart failure and 51 (23,1%) malignancy were the most common accompanying diseases. The most frequently consulted clinic was internal medicine 115 (52.0). The mean duration of hospitalization was 6 (3-12) days. Of the 221 patients, 102 (46.2%) were died. Mortality rate was higher in hospitalized patients. Of the patients, 117 (52.9%) had chronic hyponatremia. Mortality was more common in patients with chronic hyponatremia. There was no statistically significant difference in the mean serum sodium values of patients who died or not. There was not statistically significant difference in mean sodium levels between the mortality groups.Deep hyponatremia is more frequent in women and older. There is no difference in gender-related mortality. Because of the presence of accompanying diseases, we can't say that hyponatremia is the only responsible of mortality. It is not certain that the symptoms of the patients are secondary to the hyponatremia. Deep hyponatremia is an important cause of hospitalization and consultations to the other clinics. There is a significant relationship between deep hyponatremia and mortality. There is no significant relationship between mortality and mortality duration and serum sodium values in deep hyponatremic patients.