Akciğer transplantasyonu olgularında erken immün iyileşme döneminde T hücre kinetiğinin tcr excision circle (TREC)düzeyi ile izlenmesi
Monitoring t cell kinetics at early recovery period of lung transplantation cases by TCR excision circle (TREC) levels
  1. Tez No: 464118
  2. Yazar: FATMA TUBA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN YANIKKAYA DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
T Cell Receptor Excision Circle (TREC) timusta T lenfosit gelişim aşamasında, T Hücre Reseptör gen düzenlenmesi sırasında oluşan dairesel DNA'dır. Timustan naif T hücre çıkışını gösterir. Timus ergenlikten sonra küçülüp yerini yağ dokusuna bıraksa da periferdeki T lenfosit havuzunu desteklemeye devam eder. Çalışmaya 11 hastadan elde edilen 33 örnek dahil edilmiştir. Bu çalışmada amaç; akciğer nakli almış hastalarda erken dönemde timus T hücre çıkışının transplant sonrası seyire etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada TREC kopya sayıları GZ - PZR (Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu) ile analiz edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında proinflamatuar sitokinler boncuk bazlı kitleri ile akan hücre ölçer cihazında çalışılmıştır. Çalışmamızda transplant öncesine göre 24. saat ve 7.
Özet (Çeviri)
T Cell Receptor Excision Circle is the circular DNA, produced during T cell receptor gene rearrangement in the thymus and indicates naive T cell migration from thymus, which is called thymic output. Even though thymus involutes and becomes adipose tissue after puberty (thymic involution), it continues to support peripheral T cell pool. 33 samples obtained from 11 patients were included. In this study, we aimed to reveal thymic output's short term effects on post-transplantation progress. TREC copy numbers were analysed with RT-PCR (Real Time Polymerase Chain Reaction). For the second stage of the study, pro-inflammatory cytokine levels were measured with bead based array on flow cytometry.