Simülasyonla sepsis farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of sepsis awareness by simulation
- Tez No: 464141
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI CİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda, 'Hang The Sepsis' adlı tarayıcı tabanlı septik şok simülasyonunu kullanarak Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde klinik bilimlerde görev yapan tıpta uzmanlık öğrencilerinin sepsis ve septik şoka yaklaşımını ve Sepsiste Sağkalım Kampanyası tedavi demetlerine uyumunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 151 dahili bilimler ve 49 cerrahi bilimler tıpta uzmanlık öğrencisi çalışmaya alındı. Simülasyon hakkında kısaca bilgi verildikten sonra https://www.hangthesepsis.com internet sitesinde bulunan 'Hang The Sepsis' adlı septik şok simülasyonu, seçilen asistan grubuna uygulandı. Toplam üç dakika olan simülasyon süresi içinde septik şok kliniğindeki simüle hastaya müdahale etmeleri istendi. Simülasyon uygulanan asistanların laktat düzeyi bakmak, ilk seçenek vazopressör olarak noradrenalin başlamak, hastadan tüm kültürleri almak, geniş spektrumlu antibiyotik başlamak, 30 ml/kg kristalloid sıvı uygulaması yapmak, yoğun bakım konsültasyonu istemek, kadın simüle hasta için girişimsel radyoloji konsültasyonu istemek gibi tedavi seçeneklerini hangi oranda uygulayıp uygulamadıkları hesaplandı. Simülasyon sonunda septik şoktaki hastayı kurtarma oranları kaydedildi. Hesaplanan bu oranlar, dahili – cerrahi bilimler asistanları, erkek – kadın asistanlar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Asistanların %72.5'i 30 ml/kg kristalloid sıvı verilmesi maddesini uygulamış iken, %62'sinin laktat düzeyi bakılması, %54.5'inin noradrenalin başlanması, %85.5'inin kültür alınması, %67.5'inin geniş spektrumlu antibiyotik başlanması, %39'unun yoğun bakım konsültasyonu istenmesi maddesini uygulamış olduğu saptanmıştır. Kadın hasta simülasyonu uygulanan 84 asistanın %15.5'inin girişimsel radyoloji konsültasyonu istenmesi maddesini uyguladığı saptanmıştır. Sepsiste Sağkalım Kampanyası tedavi demetlerini içeren seçenekleri uygulayan asistanların oranı ise %32.5 olarak bulunmuştur. Tüm tedavi seçeneklerini uygulayarak hastayı kurtaran asistanların oranının ise %15.0 olduğu saptanmıştır. Erkek asistanların hasta kurtarma oranının kadın asistanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p < 0.05). Dahili birimlerde çalışan asistanların“30 ml/kg kristalloid sıvı verilmesi”maddesini uygulama oranının, cerrahi birimlerde çalışan asistanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p < 0.05). Dahili ve cerrahi bilim asistanları arasında diğer tedavi seçeneklerinin uygulanma oranları benzer bulunmuştur. (p > 0.05). Sonuç: Sepsis farkındalığı ile ilgili yapılmış çeşitli anket çalışmaları olmasına rağmen bu konuda simülasyon kullanılarak yapılan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu bağlamda bizim çalışmamız ulusal ve uluslararası ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Çalışmamızda tedavi demetlerinin uygulanma oranı %32 bulunmuştur. İlerleyen zamanlarda tasarladığımız simülasyonun sepsis tanı ve tedavisine yönelik eğitimlerde kullanılması ve sepsis farkındalığını artırmaya yönelik çalışmaların farklı hekim popülasyonlarına ulaşmasıyla sepsis mortalitesi azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Sepsis Awareness by Simulation Objective: In our study, we aimed to evaluate the approach of clinical residents working in the clinical sciences of Marmara University Pendik Training and Research Hospital to sepsis and septic shock and their adaptation to Surviving Sepsis Campaign treatment bundles by using the 'Hang the Sepsis' browser-based septic shock simulation. Material and Method: 151 internal medical and 49 surgical medical sciences residents working in the Marmara University Pendik Training and reseach hospital were taken into study. After a brief informing about the septic shock simulation called 'Hang The Sepsis', the simulation on https://www.hangthesepsis.com was applied to the selected resident group. Within the simulation, which is three minutes in total, they were asked to intervene in the simulated patient in the septic shock clinic. In which proportion of treatment options such as looking at lactate levels, starting noradrenalin as the first option vasopressor, drawing all the cultures, applying broad spectrum antibiotics, applying 30 ml / kg crystalloid fluid, requesting intensive care consultation, requesting interventional radiology consultation for simulated female patient were performed by the residents who took part in the simulation was calculated. At the end of the simulation, rescue ratios for septic shock were recorded. These ratios were compared between internal - surgical medical sciences residents and male - female residents. Findings: It is determined that 62.5% of the residents applied the option of giving 30 ml/kg of crystalloid fluid, 62% of them applied the option of measuring the lactate level, 54.5% of them applied the option of starting noradrenaline initiation, 85.5% of them applied the option of drawing cultures, 67.5% of them applied the option of applying broad spectrum antibiotics and 39% of them applied the option of requesting intensive care consultation. It was determined that 15.5% of the 84 residents who took part in the female patient simulation applied the option of requesting interventional radiology consultation. The proportion of residents who applied the options including the Surviving Sepsis Campaign treatment bundles was 32.5%. The percentage of residents who saved the patient by applying all treatment options was 15.0%. Statistically, the rescuing ratio of male residents was found to be considerably higher than female residents (p 0.05). Conclusion: Although there are various questionnaires about sepsis awareness, there is not any study about this subject in which a simulation is used. In this context, it can be claimed that our work is the first national and international study. In our study, the application rate of treatment bundles was found 32%. In the future, sepsis mortality can be reduced by using the simulation we designed in the trainings for the diagnosis and treatment of sepsis and by studies, performed to increase the awareness of sepsis, reaching different medical doctor populations.