Sıçanlarda deneysel kontrast nefropatisinin önlenmesinde sfingozin-1 fosfat reseptör agonistlerinin olası etkileri
Effects of sphingosine-1 phosphate receptor agonists on contrast nephropathy i̇n rats
- Tez No: 464152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Kontrast madde kullanımı ve buna bağlı olarak kontrast nefropatisi sıklığının arttığı günümüz tıbbında, renal hasar gelişimini önlediği kesin olarak ispatlanmış bir farmakolojik uygulama halen bulunmamaktadır. Kontrast nefropatisinin fizyopatolojik mekanizmaları arasında; renal medüller hipoksi, endotel hasarı, oksidatif stres ve inflamatuvar etkisiyle kontrast maddenin direkt tübüler toksisitesi yer almaktadır. Çalışmamızda sfingozin-1 fosfat reseptör agonistlerinin (SEW2871 ve FTY720) kontrast nefropatisi üzerine olan etkilerini göstermeyi amaçladık. Yöntemler: Çalışma kapsamında kontrol (n=9), kontrast (n=12), SEW2871 (n=7) ve FTY720 (n=8) olmak üzere toplam 4 grup belirlendi. FTY720 (250 µmg/kg i.p) ve SEW2871 (10 mg/kg s.c) olarak 3 gün boyunca verildi. 24. saatte intravenöz indometazin (10 mg/kg i.v), L-NG-Nitroarginine Methyl Ester (L-NAME, 10 mg/kg i.v) ve yüksek ozmolar kontrast madde olan diatrizoat (Urografin % 76, 6 ml/kg) dozunda verilerek model oluşturuldu. Çalışma sonunda serum ve doku örneklerinde böbrek fonksiyon testleri, histopatolojik değişiklikleri, oksidatif stres parametreleri ve inflamatuvar belirteçler değerlendirildi. Bulgular: Serum kreatinin ve serum BUN düzeylerinde kontrast, SEW2871 ve FTY720 gruplarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı yüksekti. Kontrast grubuna kıyasla SEW2871 grubunda serum BUN ve kreatinin değerleri düşük olmakla birlikte istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. FTY720 grubunun değerleri kontrast grubundan da anlamlı olarak yüksekti. Işık mikroskopisinde SEW2871 ve FTY720 gruplarında kontrast grubuna kıyasla belirgin şekilde daha fazla histopatolojik hasar izlendi. Böbrek doku MPO aktivitesi kontrast grubuna kıyasla SEW2871 grubunda anlamlı olarak düşük bulundu. Böbrek dokusu GSH değerleri ise kontrast ve kontrol grubuna göre SEW2871 grubunda anlamlı olarak yüksekti. Serum ve böbrek dokusunda TNF-α ve IL-1β düzeyleri gruplar arasında benzerdi. Sonuç: Bu çalışmada SEW2871 uygulmasının sıçanlarda kontrast nefropatisi üzerinde anlamlı olmamakla birlikte bir miktar olumlu etki sağladığı, buna karşın FTY720 uygulamasının ise sıçanlarda kontrast nefropatisi üzerinde kötüleştirici etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Contrast induced nephropathy in today's medicine increase dramatically, yet there is still no proven pharmacological approach to prevent renal damage. Mechanisms of contrast-induced nephropathy include renal medullar hypoxia, endothelial injury, oxidative stress and direct tubular toxicity of contrast agent due to inflammatory effect. In our study, we aimed to demonstrate the effects of sphingosine-1 phosphate receptor agonists, SEW2871 and FTY720 on contrast nephropathy. Methods: 4 groups were included within the scope of our study: control (n=9), contrast (n=12), SEW2871 (n=7) and FTY720 (n=8). SEW2871 (10 mg/kg s.c) and FTY720 (250 µmg/kg i.p) were administrated for 3 days. Indomethacin (10 mg/kg i.v), L-NG-Nitroarginine Methyl Ester (L-NAME, 10 mg/kg i.v) and high osmolar contrast agent - diatrizoat (Urografin %76, 6 ml/kg, i.v) were administered at 24 hour of the experiment. Renal functions, histopathological investigations, oxidative stress parameters and inflammatory indicators were evaluated in serum and tissue specimens at the end of the study. Results: Significant increases were observed in the levels of serum creatinine and BUN levels in contrast, SEW2871 and FTY720 groups compared to control group. Although serum creatinine and BUN levels were lower in SEW2871 group compared to contrast group it was statisticaly not significant. These levels were significantly higher in FTY720 group compared to contrat group. By light microscopic examination, significantly more histopathological damage was observed in SEW2871 and FTY720 groups compard to contrast group. Renal MPO activity was significantly lower in SEW2871 group compared to contrast group. Renal GSH levels in SEW2871 group was significanty higher than contrast and control groups. Serum and renal tissue TNF-α and IL-1β levels were compared similar in all groups. Conclusions: This study suggests that administration of SEW2871 nonsignificat but beneficial effects on contrast induced nephropathy in rats. However, FTY720 administartion further deteriorates contrast-induced nephropathy in rats.