Kistik fibrozis ve kistik fibrozis dışı bronşektazi hastalarının akut alevlenmelerinde c-reaktif protein ve prokalsitonin yeri
Place of procalcitonin and c - reactive protein in acute exacerbation of cystic fibrozis and non-cystic fibrosis bronchiectasis
  1. Tez No: 464153
  2. Yazar: FIRUZ MAMMADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHNAZ OLGUN YILDIZELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) enfeksiyon hastalıklarının tanı ve takibinde kullanılan inflamatuvar belirteçlerdir. Bronşektazi kistik fibroz (KF) ve kistik fibroz dışı (KF dışı) hastalarda hava yolunun bakteriyel kolonizasyonu ve tekrarlayan enfeksiyon atakları ile seyretmektedir. Klinik bulguların yanında bronşektazide akut alevlenmelerde bu belirteçlerin yeri tam olarak belirlenmemiştir. Amaç Çalışmanın amacı erişkin KF ve KF dışı bronşektazi hastalarında hastahane yatışı gerektiren ağır akut alevlenmelerinde CRP ve PCT'nin kliniğe katkısını tespit etmektir. Yöntem: Kliniğimize akut alevlenme ile başvuran 18KF (toplam 52 yatış) ve 20 KF dışı (toplam 51 yatış) bronşektazi hastalarının yatış dönemleri retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmaya alınan hastaların cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi (VKI), sigara ve kronik hastalık öyküsü, kullandığı ilaçlar, kolonizasyon durumu, yatış süresi, alevlenme semptom ve bulguları, antibiyotik tedavisi, balgam kültürü, hemogram tanı esnasında ve sonrasında gönderilen günlük C-reaktif protein ve prokalsitonin sonuçları değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri karşılaştırıldığında KF olanlarda daha sık pankreatik yetmezlik saptanırken (%83 'e %0, p0.05).
Özet (Çeviri)
İntroduction: C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) are inflammatory markers used in the diagnosis and follow-up of infectious diseases. Bronchiectasis is accompanied by bacterial colonization of the airway and recurrent infection episodes in cystic fibrosis (CF) and non-cystic fibrosis (non-CF) patients. In addition to clinical findings, the value of these markers in acute exacerbations of bronchiectasis has not been fully established. Aim: The aim of the study is to determine the contribution of CRP and PCT to the clinical evaluation in severe acute exacerbations that require hospitalization in adult CF and non-CF non-bronchiectasis patients. Methods: The admission periods of 18 CF (total 52 hospitalization) and 20 non-CF patients (total 51 hospitalization) who were referred to our clinic with acute exacerbation were retrospectively screened. We evaluated our research patients' sex, age, body mass index (BMI), history of smoking, chronic illnesses, drugs used and colonization status, duration of hospitalization, sign and symptoms of exacerbations, antibiotic therapy, blood count, C-reactive protein and procalcitonin which were measured at diagnosis and daily after hospitalization. Results: When demographic data of both groups were compared, it was found that pancreatic insufficiency was more frequent in CF patients (83% and 0%, p 0.05).