Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Erişkin Acil Servisinden kliniklere yatışı yapılan 65 yaş üstü hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of patients over 65 years admitted to clinics from adult emergency department of Trakya University Health Practice and Research Center
  1. Tez No: 464155
  2. Yazar: BURCU FİLİZAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Erişkin Acil Servisine başvurarak kliniklere yatışı yapılan 65 yaş üstü hastalar incelenmiştir. Hastaların sosyodemografik özellikleri, acil servise başvuru zamanları, başvuru şikâyetleri, yatırıldıkları klinikler, yatış tanıları ve yatış sonrası durumları araştırılmıştır. 01.01.2016 – 30.06.2016 tarihleri arasında yapılan bu çalışmaya 1556 hasta dâhil edilmiştir. Çalışma sürecinde, acil servise başvuran hastaların %14.7'si 65 yaş ve üzerinde olup, bu hastaların %38.8'i ilgili kliniklere yatırılmıştır. Hastaların en sık başvuru nedenleri göğüs ağrısı, nefes darlığı ve karın ağrısıdır. Kardiyoloji, nöroloji ve göğüs hastalıkları en çok yatış yapılan bölümlerdir. Yoğun bakım ünitelerine yatırılma oranı ise oldukça düşük (%5.5) saptanmıştır. Hastaların %14.5'i miyokard infarktüsü, %10.5'i onkolojik aciller, %10.3'ü serebrovasküler hastalık tanısıyla yatırılmıştır. Hastaların acil serviste kalış süresi ortalama 7.2 saattir. Yatışları ardından hastalar ortalama 11.6 gün hastanede kalmaktadırlar. Kliniklere yatışı yapılan hastaların %84.1'i tedavileri ardından taburcu olurken %1.8'i başka bir sağlık kurumuna sevk edilmiştir. Hastalardan %14.1'i ise ölüm ile sonuçlanmıştır. Yaşlı hastaların acil servis başvuruları ve yatışlarına yönelik yaptığımız bu araştırmanın, geriatrik hastalara verilecek sağlık hizmetinin kalitesini artırmaya yönelik çalışma ve planlamalarda yön gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, patients older than 65 years who were admitted to the emergency department of Trakya University Health Research and Application Center and admitted to clinics were examined. The sociodemographic characteristics of the patients, emergency department admission times, complaints of applicants, clinics admitted, hospitalizations and post-hospitalizations were investigated. Between 01.01.2016 and 30.06.2016, 1556 patients were included in this study. In the study period, 14.7% of the patients who applied to the emergency service were over 65 years old and 38.8% of these patients were hospitalized at the related clinics. The most common reasons for referral are chest pain, shortness of breath and abdominal pain. Cardiology, neurology and chest diseases are the most hospitalized areas. The rate of intensive care units was very low (5.5%). 14.5% of patients were infected with myocardial infarction, 10.5% with oncological urgencies and 10.3% with cerebrovascular disease. The average duration of hospital stay for emergency patients is 7.2 hours. After admission, the patients stay in the hospital for an average of 11.6 days. 84.1% of patients admitted to clinics were discharged after treatment and 1.8% was referred to another health institution. 14.1% of the patients have died.