Santral sensitizasyon ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Validity and reliability of the Turkish version of central sensitization in Turkish
  1. Tez No: 464162
  2. Yazar: ELA DÜZCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRTANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde kronik ağrı şikayeti ile başvuran hastalarda santral sensitizasyon varlığını araştırmak ve bu bağlamda klinik uygulamalarda kullanımını kolaylaştırmak için Santral Sensitizasyon Ölçeği'nin Türkçe versiyonunu oluşturarak geçerlik ve güvenilirliğini ortaya koymaktı. Çalışmaya American College of Rheumatology 2010 tanı kriterlerine göre tanı almış 100 Fibromiyalji sendromlu hasta (94 kadın, 6 erkek), 100 mekanik karakterde kronik bel, boyun ve sırt ağrılı hasta (90 kadın, 10 erkek) ve 100 sağlıklı gönüllü (92 kadın, 8 erkek) alındı. Santral Sensitizasyon Ölçeği'ni geliştiren kişiden izin alındı ve ölçeğin Türkçe diline uyarlama çalışmaları yapıldı. Tüm katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Santral Sensitizasyon Ölçeği'nin test-tekrar test güvenilirliği, katılımcıların tümüne ilk uygulamadan iki hafta sonra uygulandı. Ölçeğin iç tutarlılığı (Cronbach alfa) 0.92, intraclass correlation coefficient katsayısı 0.93 olarak yüksek bulundu. Ölçeğin uygulandığı üç grup içinde beklenildiği gibi FMS hastaları en yüksek puanı alırken, sağlıklı gruptaki kişilerin puanları en düşüktü. Yapılan faktör analizi sonucunda ölçeğin tek faktörlü olduğu ve tek faktörün toplam varyansın %31'ni açıkladığı belirlendi. Kesme puanı 40 olan ölçeğin duyarlılığı %87, özgüllüğü %90 olarak bulundu. Bu sonuçlara göre Santral Sensitizasyon Ölçeğinin Türkçe versiyonu yüksek iç tutarlılık ve test-tekrar test güvenilirliği aynı zamanda yüksek duyarlılık ve özgüllük gösterdiğinden kronik ağrı şikayeti ile başvuran hastalarda santral sensitizasyon varlığını taramak amacıyla geçerli bir yöntem olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the presence of central sensitation in patients with chronic pain and in this context to construct the Turkish version of Central Sensitization Inventory for its use in clinical settings. Also it was aimed to evaluate the validity and reliability of the test. One hundred fibromialgia patients diagnosed according to 2010 American College of Rheumatology criteria (94 female, 6 male), 100 patients with chronic and mechanic low back, back and cervical pain due to organic reasons (90 female, 10 male) and 100 healty controls (92 female, 8 male) were included in the study. A permission was taken from the inventor of the Central Sensitization Inventory and Turkish translation efforts were started. Demographic characterisctics of all study participitans were asked and noted. The test-retest reliability of Central Sensitization Inventory was determined by reapplying the to all participants 2 weeks after the first application. The internal consistency (Cronbach alpha) was found to be 0.92 and intraclass correlation coefficient to be 0.93. Fibromialgia patients had the highest mean scores as expected while healty controls had the lowest. The inventory was a one factor measure and this one factor explained the 30.1% of total variance according to the factor analysis performed. The cut off score of 40 had 87% sensitivity and 90% specificity. In conclusion Turkish version of Central Sensitization Inventory can be used as a screening to elucidate central sensitization among patients with chronic, pain with its high internal consistency, test-retest reliability, sensitivity and specificity