Viral hepatit B ile ilişkili sirotik hastalarda MİR-142-5P ve MİR-13A-3P'nin prediktif değeri
Predictive value of MİR-142-5P and mir-130A-3P as A potential biomarker for liver cirrhosis associated with viral hepatitis B
- Tez No: 464187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalında 1.Ocak.2015 - 1.Aralık.2016 arasında kronik hepatit B tanısı alarak perkutan karaciğer biyopsisi yapılan toplam 92 hasta, hepatite bağlı fibroziste, tanı belirteçi ve tedavi hedefi olarak miR-142-5p ve miR-130a-3p miRNA'larının kullanılabilirliğini araştırmak amacıyla çalışmaya alınmıştır. Yöntem: Karaciğer biyopsileri modifiye İshak skoruna göre değerlendirilmiş; hastalar evreleri ile uyumlu şekilde grup 1-6 içerisinde sınıflandırılmıştır. Hastaların serum miR-142-5p and miR-130a-3p düzeyleri Real-time PCR metodu ile ölçülmüştür. Grup 1'de yer alan hastalar kontrol grubu olarak belirlenerek, gruplar arasındaki gen ekspresyon seviyeleri farkları 2-ΔΔCT metodu kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Fibrozis evre 1'de 18 hasta, evre 2'de 28, evre 3'de 18, evre 4'de 10, evre 5'de 2 ve evre 6'da 16 hasta tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: A total of 92 patients diagnosed with chronic hepatitis B infection and underwent percutaneous liver biopsy between January 1, 2015 and December 1, 2016 at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology were investigated in order to determine the usability of miR-142-5p and miR-130a-3p as diagnostic marker and therapeutic target for HBV related fibrosis. Method: Liver biopsies were scored using modified Ishak method, patients were classified in groups 1-6 in accordance with fibrosis stages. Serum levels of miR-142-5p and miR-130a-3p were detected by Real-time PCR. Patients in group 1 were chosen as control group and difference in expression levels between groups were compared by using 2-ΔΔCT method. Results: Eighteen patients were found in fibrosis stage 1, 28 in stage 2, 18 in stage 3, 10 in stage 4, 2 in stage 5 and 16 in stage 6.