Bölgemizde viral hepatitlerde hepatit E virüs enfeksiyonu sıklığı ve risk faktörlerinin belirlenmesi
The determination of fraquency and risk factors of hepatitis E virus infection in the viral hepatitis population in our region
- Tez No: 435461
- Danışmanlar: PROF. DR. KENDAL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bölgemizde viral hepatitli hastalarda kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak HEV sıklığının ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: 2011 Mayıs ve 2015 Mart tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'na başvuran 18 yaş ve üzeri 1025 hasta alındı. Retrospektif olarak incelenen hastaların epidemiyolojik, klinik, laboratuar parametreleri analiz edildi. Çalışma grupları HBsAg pozitif (n=284), anti-HCV pozitif (n=38), anti-delta pozitif (n=82) ve HBsAg, anti-HCV ve anti-delta'nın negatif olduğu kontrol grubundan (n=621) oluşturuldu. Anti-HEV IgG ve IgM mikro-ELISA yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Tüm hastalarda yaş ortalaması 49.29±15.39 yıl idi ve anti-HEV IgG pozitifliği %56.4 (578/1025) saptandı. Çalışma gruplarında HEV seropozitifliği HCV hastalarında %76.3 (29/38) oranıyla en yüksek, HBV hastalarında %50 (142/284), HDV hastalarında %70.7 (58/82), kontrol grubunda ise %56.2 (349/621) tespit edildi (p=0.001). Çalışma gruplarında yaş ortalaması en yüksek HCV hastalarında 51.84±15.77 yıl ile saptandı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to detect prevalence and associated risk factors of hepatitis E virüs in patients with viral hepatitis as compared to control group in our region. Material and methods: 18 years old or older 1025 patients who admitted to Dicle University Faculty of Medicine Department of Gastroenterolgy between may 2011 and march 2015 were enrolled to our study. Epidemiological, clinical and laboratory parameters of patients were analysed retrospectively. Patients were divided in to groups as HBsAg positive (n=284), anti-HCV positive (n=38), anti-delta positive (n=82) and control group (n=621) which HBsAg, anti-HCV ve anti-delta were negative in these patients. Patients files and test results were analysed retrospectively. Anti-HEV IgG ve IgM were studied by micro-ELISA method. Results: The mean age of the patients was 49.29±15.39 years and Anti-HEV IgG seropositivity was determined 56,4% of all patients (578/1025). HEV seropositivity was 76,3% in patients with HCV (29/38), 50% in patients with HBV (142/284), 70,7% in patients with HDV (58/82) and 56.2% in control group (349/621). Highest mean age in the groups was detected in HCV patients as 51.84±15.77 years ( p=0.001).