Uterotonik ilaçların prokinetik etkiniliğinin araştırılması (Deneysel çalışma)
Investigetion of the prokinetic activity of uterotonic drugs: Experimental study
- Tez No: 464189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:Üst gastrointestinal traktta görülen kronik bir nöromuskuler hastalık olan gastroparezi, tanısının konulması ve tedavisinin düzenlenmesi, son zamanlarda gittikçe önem kazanan bir durum haline gelmiştir. Gastroparezi gelişiminde pek çok etiyolojik faktör bulunmasına rağmen özelikle bizim çalışma alanımız olan cerrahi girişimler sonrası bir komplikasyon olarak sık karşılaşılan posteoperatif gastroparezidir. Günümüzde kullanılmakta olan başta metoklopramid gibi prokinetik ajanların postoperatif gastroparezideki etkinliği bilinmektedir. Fakat kullanılan bu tedavilere rağmen hastanın hastanede kalış süresini uzatmakta, aspirasyon pnomonisi gibi mortalitesi yüksek komplikasyonlara sebep olmaktadır. Çalışmamızda, uterus düz kasları üzerine kontraktil etkinliği bulunan bazı ilaçların (oksitosin, metil ergonovin ve kloprostenol) mide düz kasları üzerine de benzer etkiyi gösterebileceği düşünülerek çalışma tasarlanmıştır. Yöntem:Çalışmada her grupta 7 rat olacak şekilde 5 grup oluşruldu. Grup 1: Sham, Grup 2: Metoklopramid, Grup3:Oksitosin, Grup4:Metil Ergonovin ve Grup5:Kloprostenol idi. Deneklere laparatomi ile gastrektomi yapıldıktan sonra sakrifiye edildi. Ayrı ayrı hazırlanan mide fundusundan alınan stripler modifiye krebs solusyonunun içinde bulunduğu izole organ banyosuna alındı. Gruplardaki ilaçlar kümülatif dozda uygulanarak doz yanıt eğrileri elde edildi ve bu bulgular gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Yapılan değerlendirmeler sonrasında serum fizyolojik grubu, metoklopramid grubu ve metil ergonovin grubunda mide düz kaslarında kasılma cevabı oluşmadı. Oksitosin grubundan gevşeme yanıtı görüldü. Kloprostenol grubunda ise doz bağımlı olarak kümülatif uygulamalar sonrası sürekli artış şeklinde kasılma cevabı oldu. Sonuç: Kloprostenolun mide düz kası üzerine anlamlı şekilde kasıcı etkisinin olduğu görüldü. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda kloprostenol mide kasıcı olarak kullanılabilir ve ayrıca yapılacak sonraki çalışmalarla mide boşalması güçlüğünde kullanılabilir. Prokinetik bir ajan olan metoklopramidin ise mide düz kası üzerine kontraktil etkisi gösterilememiştir. Muhtemelen metoklopramidin mide boşalması üzerine etkisi farklı mekanizmalar ile olmaktadır. Metil ergonovinin kontraktil etkisi bulunmazken oksitosinin gevşetici etkisi saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastroparesia, a chronic neuromuscular disease seen in the upper gastrointestinal tract, has become an increasingly important issue in recent years. Despite the presence of many etiologic factors in the development of gastroparesis, postoperative gastroparesis is a common complication after surgical interventions, which is our study area. The efficacy of prokinetic agents such as metoclopramide in postoperative gastroparesis is currently known. Despite these treatments, however, the patient lengthens the hospital stay and causes high mortality complications such as aspiration pneumonia. In our study, some drugs with contractile activity on the uterine smooth muscles (oxytocin, methyl ergonovine and cloprostenol) were designed to have similar effects on the gastric smooth muscles. Method: In the study, 5 groups were formed as 7 rats in each group. Group 1: Sham, Group 2: Metoclopramide, Group 3: Oxytocin, Group 4: Methyl Ergonovin and Group 5: Cloprostenol. The subjects were sacrificed after gastrectomy with laparotomy. Striplets taken from the stomach fundus prepared separately were taken into the isolated organ cavity in which the modified krebs solution was located. Dose response curves were obtained by administering cumulative doses of the drugs in the groups and these findings were compared among the groups. Results: After the evaluations, there was no response in the physiological saline group, metoclopramide group and methyl ergonovine group in the gastric smooth muscles. Relaxation response was seen from the oxytocin group. In the cloprostenol group, there was a contraction response in the form of dose-dependent continuous increase after cumulative administration. Conclusion: Cloprostenol was found to have a significant effect on the flat stomach. In future studies, cloprostenol can be used as a stomach cramer, and can also be used for subsequent gastric emptying. Metoclopramidine, a prokinetic agent, has not been shown to have contractile effects on the stomach flat surface. Possibly the effect of metoclopramide on gastric emptying is with different mechanisms. Relaxing effect of oxytocin was detected when methyl ergonovine had no contractile effect.