Anestezi altında kolonoskopi yapılacak olgularda anksiyete düzeyinin belirlenmesi
Determination of the anxiety level in the cases to be colonoscopy under anesthesia
  1. Tez No: 464190
  2. Yazar: DİLRUBA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE SARKILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Elektif kolonoskopi planlanan hastalarda preoperatif anksiyete düzeylerini ölçmeyi, anestezi ile ilgili endişe nedenlerini ve demografik faktörlerin anksiyete düzeyi ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma endoskopi ünitesinde elektif şartlarda sedasyon/analjezi altında kolonoskopi planlanan 18-75 yaş arası 130 erişkin hastada prospektif ve randomize olarak gerçekleştirildi. Hastaların işlem öncesi; demografik özellikleri kaydedildi. Kognitif fonksiyonlar için Standartize Mini Mental Test (SMMT), anksiyeteleri için Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçegi (STAİ-1, STAİ-2), Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve İnformasyon Skalası(APAİS) ile değerlendirildi. Bulgular: Şiddetli kognitif fonksiyon bozukluğu kadın cinsiyet, çalışmayanlarda tespit edildi ve yaş ortalaması 56,50±9,75 idi. Bu çalışmaya dahil edilen tüm hastaların preoperatif anksiyete skorlarının (STAİ-1, STAİ 2 ve APAİS-C) ortalaması sırasıyla 42,229,42, 42,568,89 ve 7,603,33 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to measure preoperative anxiety levels in patients who underwent elective colonoscopy, determine the causes of anxiety related to anesthesia, and determine the association of demographic factors with anxiety levels. Material and Methods: The study was performed prospectively and randomly in 130 adult patients aged 18-75 years undergoing elective colonoscopy under sedation/analgesia in the endoscopy unit. Before the precedure; demographic properties were recorded. The Standardized Mini Mental State Examination (SMMT) for cognitive functions, the State-Trait Anxiety Scale (STAI-1, STAI-2) for the anxiety, Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale (APAIS) were evaluated. Results: Severe cognitive impairment was detected in female gender, non-working and the mean age was 56,50±9,75. The mean preoperative anxiety scores (STAI-1, STAI 2, and APAIS-C) of all patients included in this study were 42,229,42, 42,568,89, and 7,603,33.