Meram ilçesinde 65 yaş üstü bireylerde malnutrisyon prevalansı
Malnutrision prevalence in 65 year old individuals in meram
  1. Tez No: 464194
  2. Yazar: KÜBRA EKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Geriatrics, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmada Meram İlçesi'nde yaşayan 65 yaş ve üstü bireylerde, malnütrisyon sıklığının ve beslenme durumu ile ilişkili olabilecek sosyodemografik ve medikal özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma Meram ilçesinde 1 Nisan – 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmanın evrenini Meram Toplum Sağlığı Merkezi kayıtlarında yer alan 65 yaş ve üzeri 26249 birey oluşturmaktadır. Uygun örneklem yöntemiyle örneklem büyüklüğü 138 kişi olarak hesaplandı. Araştırmada küme örnekleme yöntemi kullanılması nedeniyle desen etkisi 2 kabul edilerek örneklem hacmi 276 olarak belirlendi. Meram İlçe'sinde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) küme kabul edilerek, 5 ASM rastgele yöntemle seçildi. Örnekleme seçilen ASM'lerde, ASM'ye çeşitli sebeplerle başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden, 65 yaş ve üstü bireylere, yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik özellikler ve tıbbi geçmiş anketi, Mini Nutrisyonel Anket (MNA), MNA'da bulunan depresyon ve kognitif bozukluk sorularını objektif olarak yanıtlamak için Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) ve Standardize Mini Mental Test (MMT) uygulandı. Verilerin analizleri bilgisayar ortamında IBM SPSS 23.0 programında yapıldı. Bulgular: MNA'ya göre, katılımcıların %1,1'inde malnutrisyon, %38,4'ünde malnutrisyon riski saptanırken, katılımcıların %60,5'inin beslenme durumunun iyi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the malnutrition prevalance and sociodemographic and medical characteristics that may be related to nutritional status in the elderly people aged 65 years and older living in Meram. Method: This cross-sectional study was conducted in Meram district between April 1st and July 1st, 2016. The universe of the study is composed of 26249 individuals aged 65 years and over who are listed in the Meram Community Health Center records. With the appropriate sampling method, the sample size was calculated as 138 persons. Because the cluster sampling method was used in the study, the design effect was accepted as 2 and the sample size was calculated as 276. Family Health Centers (FHC) located in Meram District were accepted as clusters and 5 FHCs were chosen randomly. In the selected FHCs, sociodemographic characteristics and medical history questionnaire prepared by researcher, Mini Nutritional Assessment (MNA) and Geriatric Depression Scale (GDS) and Mini Mental State Examination (MMSE) in order to answer objectively depression and cognitive disorder questions in MNA were applied with face-to-face interview method to subjects aged 65 years or older who apply to the FHC for various reasons and accepted to participate in the study. Analyzes of the data were performed by the IBM SPSS 23.0 program. Results: According to the MNA, malnutrition was found in 1,1% of the participants and malnutrition risk was found in 38.4% of the participants were found, and 60.5% of the participants were found to have good nutritional status.