Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarında kardiyak patolojileri göstermede ekokardiyografinin rolü
The role of ecocardiography for prediction of cardiak pathology on the patient with ankylosing spondylitis and rheumatoid arthritis
- Tez No: 464195
- Danışmanlar: DOÇ. HİLAL KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:Kardiyovasküler problemler, romatizmal hastalıkların en önemli eklem dışı bulgularındandır ve ciddi morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Romatolojik hastalıklarda kardiyovasküler hastalık başlangıcını öngörmede ekokardiyografi ile diyastolik fonksiyonların değerlendirilmesi sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada da romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarında sol ventrikül diyastolik fonksiyonları farklı duvarlarda miyokard performans indeksi (MPİ) ölçülerek değerlendirilmiş ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Metod:Çalışmaya Kasım 2013-Haziran 2015 tarihlerinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi FTR Hastanesi'ne başvuran ve çalışmaya dahil edilme ve çıkarılma kriterlerini sağlayan toplam 145 gönüllü alınmıştır. 145 kişiden 55'i RA tanısı almış, 45'i AS tanısı almış bireylerden oluşmuş ve bunlar hasta gruplarını oluşturmuştur. Geri kalan 45 kişi ise bilinen romatizmal hastalığı olmayan sağlıklı bireylerdir ve kontrol grubunu oluşturmuştur. Bulgular:Çalışmada elde edilen veriler, RA ve AS hastalarında lateral, septal, anterior ve inferior duvar MPİ ölçümleri ile değerlendirilen sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının sağlıklı bireylere kıyasla daha kötü olmadığını ortaya koymuştur. Sonuç:Hasta gruplarında TNF-α blokajı yapan ilaç kullanımının da MPİ değerlerini ve dolayısıyla sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarını etkilemediği görülmüştür. Bunlara ek olarak; AS hastalarında lateral, septal ve inferior MPİ değerlerinin hastalık şiddetini gösteren skorlama sistemleri ile pozitif korele olduğu; RA hastalarında ise anterior ve inferior duvar MPİ değerlerinin sadece hastaların yaşı ile korelasyon gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:Cardiovascular problems are important extraarticular manifestations of rheumatologic diseases and lead to considerable mortality and morbidity. Echocardiographic evaluation of diastolic functions is frequently used to predict cardiac involvement in rheumatologic diseases. In this study, we measured myocardial performance index (MPI) in different myocardial walls to evaluate left ventricular diastolic function in rheumatoid arthritis (RA) and ankylosing spondylitis(AS) patients and compared these measurements with healthy control group. Methods:Among patients who presented to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Physical Therapy and Rehabilitation Hospital between November 2013-June 2015, 145 volunteers who were eligible considering the inclusion and exclusion criteria were enrolled. 55 were diagnosed with RA, 45 with AS and the remaining 45 were healthy volunteers. Results:Results of this study revealed that left ventricular diastolic functions evaluated with lateral, septal, anterior and inferior wall MPI measurements in RA and AS patients were not worse than the control group. Conclusion: In the patient groups, TNF-α blocker use did not affect MPI levels and diastolic functions as a result. In addition to these; lateral, septal and inferior wall MPI levels were positively correlated with diasease activity scoring systems in AS patients. On the other hand, anterior and inferior wall MPI levels of RA patients were only correlated with the age of patients.