Migren hastalarının yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of anxiety, depression levels and quality of life in migraine patients
- Tez No: 464197
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızda migren tanısı olan ve olmayan hastaların anksiyete ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Vaka-kontrol tipindeki bu analitik çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğine başvuran yeni ve/ veya eski migren tanısı olan 201 hasta ve Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir sebeple başvurmuş migren tanısı almamış, şikayeti olmayan 201 gönüllü alınmıştır. Hastalar ile ilgili verilerin toplanması için sosyodemografik özellikleri belirleyen bir anket formu, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HADÖ) ve yaşam kalitesini ölçmek için WHOQOL-BREF (TR) yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Anketler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. Frekanslar, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler, Odds ratioları hesaplandı. Sonuçlar % 95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,005).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to compare the anxiety and depression levels and its effects on quality of life of the patients with and without migraine. Material and Methods: In this case control-type analytical study, 201 patients who were diagnosed as migraine at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Neurology Clinic and 201 volunteers who applied to Family Practice Clinic for any reason and did not have any complaints, were included. A questionnaire form determining sociodemographic properties, Hospital Anxiety and Depression Scala (HADS) and Life Quality Scala (LQS) were used to collect data about patients. The surveys were completed by the researchers in face to face meetings. Frequencies, averages, standard deviations, median, minimum and maximum values, odds ratios were calculated. The results were evaluated at 95 % confidence interval and significance was evaluated at p0.05).