Vestibüler migrenli hastalarda dengenin psikolojik testler, statik postürografi, vestibüler uyandırılmış potansiyeller ile değerlendirilmesi
Evaluation of balance in patients with vestibular migraine with psychological tests, static posturography, vestibular awakened potentials
- Tez No: 819637
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KOCASOY ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Vestibüler migren; migren başağrısı ve migrene eşlikçi belirtilerin vertigo ile görülmesi olarak tanımlanan, altında yatan nöronal patofizyolojinin halen açıkça bilinmediği, KBB ve nöroloji polikliniklerinde en sık görülen baş dönmesi sebebi klinik tanılardandır. VM için ayırt edici bir klinik belirti ve/veya standart tanı testleri bulunmamaktadır. Bu çalışmada vestibüler migrenli hastaların anksiyete ve depresyon düzeyi, migren ile ilişkili yaşam kalitesi gibi psikososyal faktörler ve migren yükü değerlendirilmiş; aynı zamanda bu hastalarda elektrofizyolojik yöntemlerle dengenin incelenmesi planlanmıştır. Saptanacak olası elektrofizyolojik değişikliklerin VM patofizyolojisine dair ipuçları verebileceği ve gelecekte alternatif/tamamlayıcı tanı ve tedavi yöntemleri için bir temel oluşturabileceği öngörülmüştür. Katılımcı grubu VM hastaları ve kontrol grubunu oluşturan aurasız migren hastaları ile sağlıklı kontrollerden oluşmuştur. Beck Depresyon Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Migren Dizabilite Değerlendirme ölçeği (MİDAS) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) katılımcılara uygulanmıştır. Ayrıca tüm katılımcılara VEMP (Vestibüler Uyandırılmış Miyojenik Potansiyeller) ölçümleri; klinik tanı gruplarına ise SP (Statik postürografi) yapılmıştır. Katılımcı grupları arasında anksiyete düzeyi, yaşam kalitesi parametreleri, Ağırlık Dağılım indeksi (SP) ve VEMP ölçüm sonuçlarında farklılıklar bulunmuştur. VM hastalarının özellikle somatik kaynaklı anksiyete düzeylerinin migrenliler ve sağlıklı kişilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. VM grubunda baş dönmeleriyle bağlantılı olması olası olan yüksek ADİ(Po) değeri bulunmuş; bu sonuç hastaların ataklar arası dönemde de denge konusunda sorun yaşadığı fikrini desteklemiştir. VM grubunda özellikle oVEMP ölçümlerinde belirgin olarak dalga alınamamıştır. oVEMP testinde VM grubunda ortaya konan ölçüm sonuçları ve SP'de elde edilen yüksek ADİ(po) değeri görsel ipuçlarını değerlendirmedeki olası sorunları işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Vestibular migraine; defined as headache and migraine accompanying symptoms with vertigo, the underlying neuronal pathophysiology is still not clearly known, and it is the most common cause of dizziness in ENT and neurology outpatient clinics. There are no distinctive clinical signs and/or standard diagnostic tests for VM. In this study, anxiety and depression levels, perceived stress, migraine-related quality of life and migraine burden were evaluated in patients with vestibular migraine. At the same time, it is planned to examine the balance in these patients by electrophysiological methods. It is predicted that the possible electrophysiological changes to be detected may give clues about the pathophysiology of VM and form a basis for alternative/complementary diagnosis and treatment in the future. The participant group consisted of VM patients, migraine patients without aura and healthy controls as the control group. Beck Depression Inventory, Hamilton Anxiety Rating Scale, Perceived Stress Inventory, Migraine Disability Rating Scale (MIDAS) and SF-36 (Quality of Life Scale) were administered to all participants. VEMP (vestibular evoked myogenic potentials) measurements were applied to all participants. SP (Static posturography) was applied to clinical diagnosis groups. There were differences in anxiety level, quality of life parameters, Weight Distribution Index (SP) and VEMP measurement results between groups. It was observed that especially somatic-induced anxiety scores of VM patients were higher than migraine patients and healthy individuals. A high WDI(Po) value was found in the VM group, which is probably to be associated with dizziness. This result supported the idea that patients also had problems with balance in the interictal period. In the VM group, especially in oVEMP measurements, no significant response was observed and this was consistent with the SP results; In the oVEMP test, the measurement results revealed in the VM group and the high WDI(po) value obtained in the SP indicated possible problems in evaluating visual cues.