Fonksiyonel bel ağrısı skalasının Türkçe uyarlaması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish version of back pain functional scale: Validity and reliability study
  1. Tez No: 464236
  2. Yazar: MELTEM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz toplumlarında oldukça yüksek oranda görülen bel ağrısının tedavisinde başarının sağlanabilmesi için doğru ve kapsamlı değerlendirme parametrelerinin seçimi çok önemlidir. Bu amaçla geliştirilen değerlendirme araçları hastanın fonksiyonel durumu ile ilgili bilgilerin toplanması için hızlı ve pratik yardımlar sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı bel ağrısı olan bireylerde ağrıdan kaynaklı fonksiyon kaybının derecesinin anlaşılması için oluşturulmuş Fonksiyonel Bel Ağrısı Skalası (FBAS)'nın Türkçe uyarlamasının yapılması, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya non-spesifik bel ağrısı tanısı olan 120 hasta dahil edilmiştir. Hastalara sosyodemografik form, FBAS, Roland-Morris Disabilite Anketi (RMDA), Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) ve Yaşam Kalitesi Anketi (KF-36) uygulanmıştır. Güvenirliğin belirlenmesi için test-tekrar test ve iç tutarlılık analizleri, geçerliğin belirlenmesi için yapı geçerliği ve ölçütlere dayalı geçerlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Choosing the right and comprehensive assessment parameters is crucial for achieving success in the treatment of low back pain, which is seen quite high in today's society. Outcome measures developed for this purpose provide quick and practical assistance in the collection of information about the patient's functional status. The purpose of this study is to determine the reliability and validity of the Turkish version of the Back Pain Functional Scale (BPFS) which used for the understanding of the degree of functional loss due to pain in individuals with back pain. A total of 120 patients with non-specific low back pain were included in the study. The sociodemographic form, BPFS, Roland-Morris Disability Questionnaire (RMDQ), Oswestry Back Pain Disability İndex (ODİ) And Quality Of Life Questionnaire (SF-36) were applied to patients. Test-retest and internal consistency analyzes were used to determine the reliability, construct validity and criterion validity analyzes were performed to determine the validity.