The back illness pain and disability nine-item scale (Backill) Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirlik çalışması
The back illness pain and disability nine-item scale (Backill) Turkish version, validity and reliability study
- Tez No: 594204
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bel ağrısı 12. kosta ile gluteal bölgenin inferioru arasında lokalize olan, bazı durumlarda bacak ağrısının da birlikte seyredebildiği dorsal bölge ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Lomber bölge ağrılarında başarılı bir tedavi programı için hastanın fonksiyonel düzeyini değerlendiren ölçüm anketlerinin doğru kullanımı oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı The Back Illness Pain And Disability Nine-Item Scale (9 Maddelik BACKILL Ağrı ve Disabilite Skalası)' in Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğini belirlemektir. Çalışmamız 210 kronik bel ağrılı hasta ile yapıldı. Skalanın güvenirliğini belirlemek için test-tekrar test ve iç tutarlık analiz yöntemleri kullanıldı. Test-tekrar test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Intraclass Correlation Coefficient sonuçları 0,877 ile 0,990 arasında değişim göstermektedir ve toplam Intraclass Correlation Coefficient değeri 0,971 olarak bulundu. Bu sonuçlar test-tekrar test cevaplarının yüksek derecede korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. İç tutarlık analizi için Cronbach Alfa değeri 0,824 olarak bulundu. Bu sonuç skalanın yüksek iç tutarlığa sahip olduğunu göstermektedir. Skalanın birleşim geçerliğine 9 Maddelik BACKILL Ağrı ve Disabilite Skalası'ndan elde edilen toplam puan, Roland Morris Disabilite Ölçeği ve Oswestry Disabilite İndeksi' nden elde edilen toplam puanlar arasında Pearson korelasyon analizi yapılarak bakıldı. 9 Maddelik BACKILL Ağrı ve Disabilite Skalası' nın Roland Morris Disabilite Ölçeği ile Pearson korelasyon katsayısı 0,787, Oswestry Disabilite İndeksi ile Pearson korelasyon katsayısı 0,911 olarak hesaplandı. Elde edilen sonuçlar 9 Maddelik BACKILL Bel Ağrısı ve Disabilite Skalası'nın, Roland Morris Disabilite Ölçeği ve Oswestry Disabilite İndeksi ile korelasyonunun çok iyi-mükemmel seviyede olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak 9 Maddelik BACKILL Ağrı ve Disabilite Skalası' nın Türkçe versiyonu geçerli ve güvenirdir.
Özet (Çeviri)
Low back pain is defined as the dorsal region pain that is localized between the 12th costa and the inferior of the gluteal region and in some cases the leg pain may be accompanied by pain. The correct use of measurement questionnaires that assess the patient's functional level is very important for a successful treatment program for low back pain. The aim of this study is to determine the Turkish version, validity and reliability of the Back Illness Pain and Disability Nine-item Scale (Backill). Two hundred and ten patients with chronic low back pain were included in the study. Test-retest and internal consistency analysis methods were used to determine the reliability of the questionnaire. Test-retest results were evaluated using the Intraclass Correlation Coefficient method. Intraclass Correlation Coefficient results vary between 0,877 and 0,990 and the total Intraclass Correlation Coefficient value is found to be 0,971. These results indicate that the test-retest responses have a high degree of correlation. For internal consistency analysis, the Cronbach Alpha score was found to be 0,824, indicating that the survey has high internal consistency. Pearson correlation analysis was performed between the total score obtained from the Back Illness Pain and Disability Nine-item Scale (Backill), the Roland-Morris Disability Questionnaire and the Oswestry Disability Index. The Pearson correlation coefficient with the Roland Morris Disability Scale of the Back Illness Pain and Disability Nine-item Scale (Backill) is 0,787, Pearson correlation coefficient with the Oswestry Disability Index is 0,911. These results show that the Back Illness Pain and Disability Nine-item Scale (Backill) is very good-perfectly correlated with the Roland Morris Disability Questionnaire and the Oswestry Disability Index. As a result, the Turkish version of the Back Illness Pain and Disability Nine-item Scale (Backill) is valid and reliable.