Adıyaman ilinde akut koroner sendrom olgularında miRNA ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of miRNA expression levels of acute coronary syndrome cases at Adiyaman province
- Tez No: 464238
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BAĞIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Koroner Arter Hastalığı (KAH) zemininde gelişen Akut Koroner Sendrom (AKS) tüm dünyada ve ülkemizde ölüm ve iş göremezliğin başlıca nedenidir. KAH ve AKS etiyolojisinde geleneksel olarak bilinen risk faktörleri ve yeni tanımlanmış diğer risk faktörlerinin dışında genetik temelli nedenler de önemli bir rol oynamaktadır. KAH gelişiminden sorumlu olan aterosklerozun patofizyolojisinde çevresel faktörler tarafından modifiye edilen ve genler tarafından kodlanan birçok enzim, reseptör, taşıyıcı, ligand, protein, belirteç ve bunların birbiri ile etkileşim içinde olduğu birçok yolak yer almaktadır. Gen ekspresyonunda ve regülasyonunda etkileri olduğu son yıllarda anlaşılan kısa kodlanmayan RNA'ların önemli bir üyesi olan Mikro RNA'ların dolaşımda bulunduğunun tespit edilmesinden sonra özellikle de akut miyokart enfarktüsü ve kalp yetmezliğinde yeni belirteçler olarak araştırılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda Adıyaman ilinde KAH ve AKS nedeniyle tanı ve tedavi amaçlı koroner anjiyografi yapılan olguların serum miRNA ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Bu amaçla koroner anjiyografisi normal olan (
Özet (Çeviri)
Acute Coronary Sydrome (ACS), developing on basis of Coronary Artery Disease (CAD), is the leading cause of mortality and morbidity at all the world and our country. Beside the known traditional risk factors and other newly defined risk factors, genetically based reasons also play important roles in the etiology of CAD and ACS. Lots of enzymes, receptors, transporters, ligands, proteins, markers coded by genes that modified by environmental factors and many complicated pathways related with each other and all those, are found at pathophysiology of atherosclerosis which is responsible for developing of CAD. After micro RNAs, an important member of short non-coding RNAs and recently understood that have effects on gene expression and regulation, found at circulation researchers started to work on new biomarkers especially on acute myocardial infarction and heart failure. Our study aimed to determine serum miRNA expression levels of cases who underwent diagnostic or therapeutic coronary angiography because of CAD and ACS at Adiyaman province. For this purpose, totally 135 patientswere recruited and divided into 3 groups: 45 normal coronary arteries (coronary lesion