İnönü Üniversitesi Acil Tıp Ana Bilim Dalına başvuran hastaların gizli karbonmonoksit zehirlenmesi açısından değerlendirilmesi
Investigating the patients who visited The Emergency Medicine Department of İnonu University for latent carbon monoxide poisoning
- Tez No: 464239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç Bu araştırma acil servise başvuran hastalarda gizli COHB intoksikasyon sıklığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem Prospektif ve tanımlayıcı olarak yürütülen bu araştırma 01 Ocak -31 Mart 2015 tarihleri arasında Malatya İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvuran 2775 erişkin hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Acil servise non spesifik şikayetler ile başvuran bireylerin noninvaziv multidalga pulse oksimetre cihazı ile COHb düzeyleri ölçülmüş ve önceden oluşturulan ve başvuru tarihi, yaş, cinsiyet, şikayet, sigara öyküsü, gebelik durumu, pulse COHb, kan COHb ve kan metHb parametlerini içeren forma kaydedilmiştir. Sigara içenlerde %10'un üzerinde, sigara içmeyenlerde %6,6'in üzerinde ölçülen değerler gizli COHB intoksikasyonu olarak alınmıştır. Veriler ortalama, standart sapma, sayı, yüzdelik dağılım, spearman korelasyon, bağımsız örneklem tek yönlü varyans analizi, student's t-test ve Mann-Whitney U test ile özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective This study was conducted with the aim of determining latent COHb intoxication in patients who visited the emergency services. Material and Method This prospective and descriptive study was conducted on 2775 adult patients who visited the Emergency Services at the Turgut Özal Medical Center Training and Research Hospital of Malatya İnönü University between the dates 1 January and 31 March 2015. COHb levels of individuals who visited the emergency services with non-specific complaints were measured using a noninvasive multiwave pulse oximeter and a previously prepared form was used to record their parameters of date of visit, age, sex, complaint, history of smoking, state of pregnancy, pulse COHb, blood COHb and blood metHb. Values up 10% in smokers and up 6.6% in non-smokers were recorded as latent COHb intoxication. The data were summarized using means, standard deviations, frequencies, percentage distribution, Spearman correlation, independent samples one-way ANOVA, student's t-test and Mann-Whitney U test.