Sabit ortodontik pekiştiricilerin yapıştırılmasında kullanılan çeşitli materyallerin farklı renklendirici solüsyonlarla renk değişimlerinin incelenmesi
The evaluation of color change of various retainer adhesives in different staining media
- Tez No: 464244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİROL ÖZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, sabit pekiştirme apareylerinin yapıştırılmasında kullanılan çeşitli yapıştırma ajanlarının farklı renklendirici solüsyonlar içinde iki hafta süreyle bekletilmeleriyle oluşan renk değişimlerinin incelenmesidir. Bu tez çalışmasında sabit pekiştirme apareylerinin yapıştırılması amacıyla kullanılan 5 farklı materyal (Transbond™ LRLight Cure Adhesive, FlowTain™ Flowable Light Cured Composite, Filtek™ UltimateFlowable Restorative, G-ænial Universal Flo, EQUIA Fort Fil® Glass Hybrid Restorative System) kullanıldı. Her bir materyalden çapı 10 mm. yüksekliği 2 mm olmak üzere 60' ar adet disk hazırlandı (toplamda 300 adet). Disk yüzeylerinde sırasıyla 600, 800, 1000 ve 1500 grit zımpara ile 100 rpm. de 20 saniye süreyle cilalama işlemi uygulandı. Örnek yüzeyleri pürüzsüz hale getirildikten sonra her materyal türünden bir adet örnek rastgele seçilerek örnek yüzeyindeki 2x2 çözünürlükteki alan topografik olarak profilometre cihazı ile incelendi. Topografik incelemenin ardından seçilen örnekler SEM ile 1000X ve 2500X büyütmede incelendi. Ardından tüm örneklerde spektrofotometre cihazı ile renk ölçümleri yapılarak başlangıç L0, a0 ve b0 değerleri kaydedildi. Ardından tüm örnekler 24 saat distile su emdirilmiş peçete içinde bekletildi ve bu işlemi takiben renklendirici solüsyonlara (Kloroben® Antiseptik Gargara, Curasept ADS 212® Ağız Gargarası, Curasept ADS 220® Ağız Gargarası, Listerine® Zero™ Ağız Gargarası, Nescafe Gold, Vincent Şirince Kırmızı Sek Şarap) konularak 37˚C sıcaklığa sabitlenmiş etüvde iki hafta süreyle bekletildi. Olası hataların ortadan kaldırılması için renk ölçümler 3 kez tekrarlanarak yapıldı ve bu değerlerin aritmetik ortalamaları kullanıldı. Renklendirici ortamda bekleme süresinin sonunda tüm örnekler distile su ile yıkanıp, renk ölçümleri tekrarlanarak L1, a1 ve b1 değerleri ölçülerek ∆E, ∆L, ∆a ve ∆b değerleri hesaplandı. Sonuç olarak; FlowTain™; ΔE renk değişimi açısından ele alındığında, tüm renklendirici solüsyonlar içinde klinik olarak gözle algılanabilecek düzeyde anlamlı değişim göstermiştir. Kahve ve kırmızı şarap; ΔE renk değişimi açısından ele alındığında, tüm materyallerde klinik olarak gözle algılanabilecek düzeyde anlamlı değişiklik göstermiştir. Kahvenin materyallerin tümünde rengin L parametresi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmaya sebep olduğu görülmüştür Kahvenin materyallerin tümünde rengin a parametresi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artışa sebep olduğu görülmüştür İki yönlü ANOVA analizi sonucu ΔE, ΔL, Δa ve Δb değerlerinin etkileşim sonuçlarına göre ΔE, ΔL, Δa ve Δb değerlerinde materyal ve renklendirici solüsyonlar tek başlarına ve birlikte değerlendirildiklerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the color changes occured following the soaking of retainer bonding agents in colouring solutions for 2 weeks. In the study, 5 different agents have been used to bond the retainers (Transbond™ LR Light Cure Adhesive, FlowTain™ Flowable Light Cured Composite, Filtek™ UltimateFlowable Restorative, G-ænial Universal Flo, EQUIA Fort Fil® Glass Hybrid Restorative System). 60 discs with 10 mm diameter and 2 mm height have been prepared using each agent (300 in total). The faces of discs have been polished prior to soaking in colouring solutions. Sanding has been applied by 600, 800, 1000 and 1500 grit emery grinder at 100 rpm for 20 seconds respectievely. After the sample faces have been smoothed a sample of each agent have randomly been selected and an area of 2x2 resolution has topographicly been examined by prophilometer device. The selected samples have been examined by SEM at 1000x and 2500x after topographic examination. Then the colour measurements have been done by spectrofotometer and initial L0, a0 and b0 results have been recorded. then all the samples have been put in a tissue soaked in distilled water for 24 hours and then soaked in the colouring solutions and left in etuve at 37 C for two weeks (Kloroben® Antiseptic Mouthwash, Curasept ADS 212® Mouthwash, Curasept ADS 220® Mouthwash, Listerine® Zero™ Mouthwash, Nescafe Gold, Vincent Şirince Red Wine).Colour measurements have been repeated third times to prevent the error magrin and aritmetic mean of this measurament has been used. At the end of the process all the samples have been washed by distilled water and colour measurements have been repeated. ∆E, ∆L, ∆a ve ∆b results have been calculated. As a result; in terms of ∆E colour change in all staining solutions, a clinically significant change has been observed in Flowtain™. In terms of ∆E colour change, it has been observed that coffee has caused a statistically significant decrease in L parameter of the colour in all materials. It has been observed that coffee has caused a statistically significant increase in a parameter of the colour. According to the results of delta ∆E, ∆L, ∆a ve ∆b interaction and two way ANOVA analysis, it has been observed that ∆E, ∆L, ∆a ve ∆b results have statistically significant effects in terms of material and colouring solutions.