Malatya ve çevre illerde çocukluk çağı ailevi akdeniz ateşi tanılı hastaların genotip ve fenotip özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of genotype and phenotype characteristics of childhood period familial mediterranean fever patients in Malatya and surrounding provinces
- Tez No: 464243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU KAYHAN TETİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz ateşi (AAA), Akdeniz kökenli toplumlarda sık görülen, tekrarlayan ve kendi kendini sınırlayan ateş ve serozit ile karakterize otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. Bu hastalık, Türkiye coğrafyasında da yaygın olarak izlenmektedir. Çalışmamızda Malatya ve çevre illerde, AAA tanısı almış çocuklar değerlendirilip bilime katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya 2006-2015 yılları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Nefroloji ve Romatoloji polikliniği'ne başvuran, klinik olarak AAA tanısı almış, kolşisin tedavisi başlanan ve takibe alınan toplam 427 hasta katıldı. Analizlerde IBM SPSS ver 22.0 programı kullanıldı. Veriler ortalama ± standart sapma ve/veya medyan (min-maks) ile verildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro - Wilk testi, bağımsız iki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, ikiden çok bağımsız grup karşılaştırmalarında ise Kruskal-Wallis testi kullanıldı.. Kategorik veri tipleri arasında ilişki olup olmadığı Pearson Ki-Kare veya Yates'in Süreklilik Düzeltmesi testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean fever (AAA) is an autosomal recessive disorder characterized by recurrent, self-limiting fever and serositis, which is common in Mediterranean-based communities. This disease is also widespread in Turkey's geography. In our work, Malatya and the surrounding areas, children with AAA diagnosis are evaluated and informed contribution is made. Materials and Methods: Our study was planned as a retrospective descriptive study. A total of 427 patients who attended the Child Health and Disease Nephrology and Rheumatology outpatient clinic between 2006 and 2015, clinically diagnosed with AAA, started colchicine treatment, and followed up, participated in the study. IBM SPSS version 22.0 was used in the analysis. Data were presented as mean ± standard deviation and / or median (min-max). The Mann-Whitney U test was used in two independent group comparisons, and the Kruskal-Wallis test was used in two independent group comparisons. The Pearson Chi-Square or Yates Continuity Correction test was used to determine if there was a relationship between categorical data types .