Sabit ortodontik tedavinin çeşitli dönemlerinde in vivo olarak serum ve tükürük sıvılarında nikel ve krom iyon salınımlarının ölçülmesi ve karşılıklı olarak değerlendirilmesi
In vivo nikel and krom release from fixed orthodontic appliances in different periods of treatment time
  1. Tez No: 91883
  2. Yazar: GÜNSELİ AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
2. ÖZET 2.1. Türkçe Özet Bu çalışma, farklı zaman aralıklarında in vivo olarak sabit ortodontik aygıtlardan salınan Ni ve Cr oranlarının karşılaştırılması için yapılmıştır. Çalışmanın amacı, sabit ortodontik tedavinin değişik aşamalarında bireylerin tükürük ve serum sıvılarındaki Ni ve Cr iyon konsantrasyonlarının ölçülmesi ve tedavinin herhangi bir periodunda ciddi bir artış olup olmadığının saptanmasıdır. Yaşları 12 ile 33 arasında değişen 100 sağlıklı bireyden tükürük ve kan örnekleri alınmıştır. 20'şer kişilik 5 ayrı gruptan oluşan örnekler aşağıda belirtilen hasta gruplarından elde edilmiştir: 1. Hiç ortodontik tedavi görmemiş bireylerden, 2. 1 haftalık süre boyunca sabit ortodontik tedavi görmekte olan bireylerden, 3. 1 aylık süre boyunca sabit ortodontik tedavi görmekte olan bireylerden, 4. 1 yıllık süre boyunca sabit ortodontik tedavi görmekte olan bireylerden, 5. 2 yıllık süre boyunca sabit ortodontik tedavi görmekte olan bireylerden. Ortodontik aygıt olarak ağızda ortalama 4 bant ve 20 braket bulunması şart koşulmuştur. Ağzında amalgam dolgusu yada metal restorasyonu olan bireyler çalışmaya dahil edilmemiştir. Tükürük örnekleri stimüle edici madde kullanılmaksızın 5 dak bekletilerek toplanmıştır. Serum, 3000 rpm'de 10 dak santrifüjle kandan ayrılmıştır. Serum ve tükürük örnekleri asidle yıkanmış test tüplerinde saklanmıştır. Kimyasal analizler Elektrotermal Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile yapılmıştır. Sabit ortodontik apareylerden çeşitli periodlarda salınan Cr ve Ni oranlarında bazı farklılıklar olduğu görülmüştür. SPSS paket programında yer alan Mann-Whitney U testi ile kontrol grubu ile diğer gruplar arasında ve grupların kendi aralarındaki istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Serum örneklerinde, 2 yıllık tedavi periodunda Ni ve Cr oranlarında istatistiksel olarak anlamlı artış görülmektedir. Tükürük örneklerinde, 1. ayda iyon seviyeleri en yüksek düzeye ulaşmakta, daha sonra tekrar başlangıç seviyesine düşmektedir. Sonuç olarak; sabit ortodontik apareylerden ağızda ölçülebilir oranda Ni ve Cr salınımı olmaktadır, fakat bu salınım Ni ve Cr'un serum ve tükürük sıvılarındaki toksik oranlarına ulaşmamaktadır. ?
Özet (Çeviri)
2.2. İngilizce Özet (Summary) In vivo study, to investigate Ni and Cr release from fixed orthodontic appliances in different periods of treatment time. The aim of this study was to evaluate nickel and chromium ion concentrations in saliva and serum samples of the patients treated with fixed orthodontic appliances, and to find out if there was a significant increase in any period of the treatment time. Saliva and blood samples were collected from 100 patients, ages range from 12 to 33 years. 20 samples from each group were obtained. The groups were as follows:! group: Before insertion of the fixed appliances, 2. group: 1 week after, 3. group: 1 month after, 4. group: 1 year after, 5. group: 2 years after the insertion. The fixed appliances were consisted of an avarage of 4 bands and bonded 20 brackets. The patients with amalgam caries or metal restorations were not accepted for the study. Saliva was sampled during 5 minutes with the mouth closed. Blood was obtained from the antecubital fossa of the arm and serum was seperated with centrifugation at 3000 rpm for 10 min. Asid washed plastic containers were used for storing saliva and serum samples. The spectrophotometric determinations were carried out using an electrothermal atomic absorption spectrophotometry. The results indicate certain differences in the amount of nickel and chromium released from fixed orthodontic appliances in different periods of time. The Mann-Whitney U Test from SPSS Statistics Program was used for statistical significance between the no-appliance samples and those obtained with the appliances present. In serum samples, there were statistically increases in the 2nd year groups. In saliva samples, Ni and Cr, reaching their highest level in the 1st month, decrease to their initial level in the rest of the groups. It can be concluded that, fixed orthodontic appliances release measurable amount of Ni and Cr when placed in the mouth, but this increase doesn't reach the toxic amount of saliva and serum levels for Ni and Cr.